Scott Elliott Fahlman je síce považovaný za tvorcu smajlíka, ale v skutočnosti sa nevie, kto tento grafický prvok písomne vyjadrenie použil ako prvý. Keď v 80. rokoch vznikala internetová sieť a e-mail bol doslova v plienkach, ľudia, ktorí ho využívali, mali problém. Nedokázali rozlíšiť kontext zaslanej správy. Je to myslené vážne, alebo sa jedná o sarkazmus? Už ruský spisovateľ Vladimír Nabokov, autor úspešného románu Lolita, v jednom rozhovore pre New York Times povedal, že by mal existovať grafický znak vyjadrujúci smiech. To bolo už v roku 1969. Takisto rozmýšľali aj profesori a študenti na univerzite v Pittsburghu o 13 rokov neskôr.
Nedorozumenie s výťahom
Všetko začalo na univerzitnej elektronickej nástenke, čo bolo akýsi predchodca dnešných internetových diskusií. Potreba vytvoriť značku, ktorá označí príspevok za vtip, vznikla potom, čo sa na nástenke rozpútala diskusia na tému, aké veci by sa mohli stať vo voľne padajúcom výťahu. Objavili sa otázky, ako bude holub lietať ďalej? Zhasne zapálená sviečka, či čo by sa stalo s mlákou ortute? Následne vyšlo najavo, že veľké množstvo ľudí nepochopilo vtip a považovalo diskusiu na nástenke za varovanie. Keď sa za niekoľko dní zistilo, že výťah je v poriadku a nedošlo v ňom k úniku ortute, rozpútala sa diskusia nad tým, ako označiť napísaný text za vtip.
"Nemal som moc možností" vysvetľoval neskôr samotný Scott. "Mal som k dispozícií iba znaky anglickej abecedy" vysvetlil, že smajlík vznikol vlastne tak trochu náhodne. Pôvodné návrhy počítali s tým, že sa začne používať najvtipnejší znak. Ale ako to je? padol návrh # a takisto &, pretože tento znak údajne vyzerá ako tučný muž v kŕčoch smiechu.
Nakoniec to bol samotný Scott Fahlman, ktorý prišiel s návrhom emotikonov. Historickým dňom sa stal 19.9.1982 a čas 11:44, kedy Fahlman odoslal svoju správu s dvoma smajlíkmi. Znak mal dve oči a nos a vyjadroval pobavenie, smie a otočený znak vyjadroval smútok, hnev a frustráciu. A prvé dva emotikony boli na svete. "Pozeral som sa na klávesnicu a ako zjavenie ma napadlo vytvoriť pomocou niekoľkých znakov obrázok, na ktorý je potrebné pozerať sa bokom." povedal autor. Čoskoro sa začali emotikony používať najskôr na univerzite, potom tiež v komunikácií s ďalšími univerzitami a výskumnými ústavmi. Netrvalo dlho a začali sa objavovať ďalšie smajlíky. Bol to prekvapený výraz s otvorenými ústami, nasledoval emotikon s okuliarmi. Počas niekoľkých mesiacov už vzniklo niekoľko desiatok emotikonov. Nakoniec sa ale uchytili verzie neoriginálne, teba bez nosu. Autor z toho podozrieva nástup mobilných telefónov, na ktorých bolo jednoduchšie použiť smajla bez nosu. Užívatelia sa snažili komunikáciu maximálne zjednodušiť a emotikonov vytvoriť z neabecedných znakov.
Hľadanie dôkazov
Existujte teória, že emotikony boli použité skôr než v roku 1982. Scott toto tvrdenie nespochybňuje a dokonca hovorí, že je to aj veľmi pravdepodobné. Vzhľadom k tomu, ako je celá záležitosť jednoduchý, povedal, že by sa ani nedivil, keby sa emotikon objavil v súkromných dopisoch už pred rokom 1982. Aj keby to bola pravda, chýba jedna podstatná vec a to je dôkaz. Neexistuje, dôkaz, kedy bol po prvýkrát skutočne emotikon použitý, až na správu od Fahlmana. Ani on však dôkaz dlho nemal, ako sám priznal, netušil, že jeho návrh sa tak ujme a zaslaný e-mail si nearchivoval. Ale ako sa tak začali emotikony objavovať čím ďalej častejšie, začal hľadať. Avšak márne, až jeho kamarát, ktorý v tej dobe pracoval v spoločnosti Microsoft, zorganizoval pátranie, ktorého súčasťou bolo aj dekódovanie starých médií na univerzite. Nakoniec sa mu podarilo pôvodnú správu nájsť. "Vyzerá to, že som bol prvý, kto odoslal týchto dvoch smajlíkov v počítačovej sieti." Pokiaľ ide o to, či som vytvoril prvé emotikony ťažko povedať. Tento termín sa objavil až neskôr a záleží na tom, ako ho definujete. Myslím si ale, že sa neoplatí za to bojovať." dodáva Scott.
Pôvodné emoji síce stále existujú, ale postupne sa vytrácajú vplyvom vyvíjajúcej sa technológie. Stále dokonalejšie programy a zariadenia nahrádzajú pôvodný reťazec znakov obrázkov, ktoré sú stále dokonalejšie a dokonalejšie. "Je to škoda, myslím si, že to ničí pôvodný rozmanitý prvok originálu." domnieva sa.
Scott Fahlman si nemyslí, že by vytvoril niečo prevratné. "Bolo to len 10 minút času v rámci jednej hlúpej online diskusie pre viac ako 35 rokmi, takže je to trochu zvláštne byť slávny." Prijal som to, že bez ohľadu na to, čoho dosiahnem vo výskumnej kariére, bude v mojom nekrológu na prvom mieste stáť to, že som vymyslel smajlíka." hovorí a dodáva "pokiaľ som tým ale zabránil nedorozumeniu a ľudia sa bavili, bolo to dobre vynaložených 10 minút."
Scott sa doteraz považuje za univerzitnú celebritu. Univerzita dokonca každý rok 19. septembra usporiadava narodeninovú oslavu, ktorou súčasťou je znak :-) z čokoládovej polevy. Univerzita sa hrdo hlási k vynálezcovi smajlíka, rozdáva sušienky, ale aj tričká a Scott Fahlman je hlavnou tvárou týchto osláv.