V roku 2021 vydalo Ministerstvo vnútra vyše 125-tisíc nových vodičských preukazov. To znamená množstvo vodičov s minimálnymi skúsenosťami z premávky. Automobilového experta Petra Šturdíka z VOLANT.TV sme sa opýtali na rady pre neskúsených a príležitostných šoférov či šoférky.
Mnoho čerstvých vodičov si vodičák hneď po vydaní odloží do šuplíka, pretože nemajú možnosť pravidelne šoférovať. Ako často by si mali takýto vodiči sadnúť do auta, aby nevyšiel z cviku?
Toto je veľmi individuálne, pretože každý z nás má iné predpoklady A celkom úprimne, sú medzi nimi aj takí, ktorých by som ani po rokoch praxe a desiatkach tisíc najazdených kilometroch neoznačil za dobrých šoférov. Ale určite by to chcelo sadnúť za volant aspoň raz za mesiac-dva a opätovne si osviežiť niektoré praktické veci, ale najmä navnímať ten svet z pohľadu šoféra.
Niekedy bol základ zvládnuť kombo spojka-plyn-brzda a dnes už tá spojka vo väčšine áut odpadá, čiže aj pre neskúseného vodiča je jazda s automatom menej stresujúca a viac sa tak môže sústrediť na premávku.
Niektorí vodiči si nalepia na zadné okno značku začiatočníka. Vnímate, že voči takým autám sú ostatní automaticky ohľaduplnejší?
Záleží v akej krajine. Občas mám pocit, že na niektorých vodičov to má na Slovensku presne opačný efekt (smiech). Ale osobne beriem na to veľký ohľad, veď každý z nás nejako začínal a trúbiť na týchto vodičov len kvôli neškodnému kixu, tak to mi príde prehnané.
O zopár rokov ma “otcovská autoškola” čaká aj pri mojich deťoch, takže sa viem do ich kože veľmi dobre vcítiť. Určite by som začiatočníkom odporúčal čím skôr absolvovať školu bezpečnej jazdy, respektíve školu šmyku. Mne to dalo strašne veľa aj po rokoch praxe za volantom.
Akých najčastejších chýb sa dopúšťajú prvovodiči a na čo by si mali dávať pozor?
Paradoxom je, že najrizikovejší nie sú úplní začiatočníci, ktorí si práve sadli za volant, ale začiatočníci, ktorí už majú prvé mesiace odjazdené. Majú klamlivý pocit, že to vedia a že sú v tom doma. A práve vtedy príde podcenenie situácie, strata ostražitosti a rešpektu voči autu a fyzike. Treba stále myslieť na to, že stať sa môže čokoľvek a hlavne si nechať frajerinky za volantom na bezpečné miesto, určite nie do bežnej premávky.
Čo by ste, naopak, odporučili skúseným vodičom? Ako vedia byť na cestách ohľaduplnejší?
Nepodľahnúť sebaklamu, že mne sa nič stať nemôže, že sa už nepotrebujem učiť a zlepšovať sa za volantom. A úplne bez hanby absolvovať školu šmyku. Alebo ešte lepšie, zobrať alebo si prenajať auto na pretekársky okruh, pretože tam to je úplne iná dimenzia jazdenia a spoznávania svojich limitov, ale aj limitov automobilu.
To, čo zažijete tam, vám bežná premávka nikdy nedá, ale buďte si istý, že z tejto skúsenosti budete čerpať každý deň za volantom. Moderné autá s vyspelou elektronikou nám dávajú pocit, že fyzikálne zákony sa dajú ohýbať. Nedajú, len sa viac a viac približujeme k ich limitom. Je však dôležité vedieť, kde tie limity končia.
Ste dlhoročný vodič so tisíckami najazdených kilometrov. Spomínate si na vtipnú príhodu z vašich začiatkov za volantom?
Z tých slušných príhod si určite rád spomínam na jeden letný večer s kamarátom, keď nás zastavili policajti. Na oboch našich autách sme mali dole okná a hudbu mali pustenú celkom nahlas – proste mladí chalani, ktorí si užívajú jazdu vo svojich kárach. Stáli sme s policajtom medzi autami, vytiahol som papiere z priehradky a dal ich príslušníkovi. Ten si vyžiadal papiere aj od kamaráta.
On sa otočil k svojmu autu a skočil do vnútra “šípku” cez okno. Problém však bol v tom, že práve to okno nebolo stiahnuté, a tak ho policajt okrem dokladov požiadal aj o fúkanie. Nakoniec však všetko dopadlo v poriadku (smiech).
Chcete využívať výhody operatívneho leasingu? Pozrite si našu aktuálnu ponuku vozidiel.