Sezóna 2022 Formuly 1 je už v plnom prúde, a musíme si počkať až na koniec novembra, keď sa dozvieme meno nového šampióna (alebo sa niekto utrhne a zabezpečí si titul v predstihu). Po pár úvodných pretekoch sme sa rozprávali s automobilovým expertom a novinárom Viktorom Balážom, ktorý sa s nami podelil o jeho názory na prebiehajúcu sezónu.
Posledný ročník sa skončila priam hollywoodskym záverom v posledných kolách sezóny. Očakávate podobne napínavú sezónu aj teraz?
Nie je to vôbec vylúčené, no je možné, že bude tohtoročná sezóna ešte napínavejšia. Nové pravidlá poriadne zamiešali výsledkovú listinu a v boji o prvé priečky sa môžu stretnúť nielen dvaja, no hneď niekoľkí jazdci.
Aké zmeny v monopostoch a pravidlách sa udiali pred touto sezónou? Čo to bude znamenať pre tímy a jazdcov?
Tohtoročné zmeny v pravidlách sú jednými z najradikálnejších od vzniku seriálu Formuly 1. Výrazne boli upravené regulácie v oblasti aerodynamiky, vďaka čomu je veľká časť prítlaku generovaná nie spojlermi ale podvozkom. Mnohým pamätníkom môže dnešný prístup k aerodynamike monopostov pripomínať slávnu éru tzv. “ground effectu” z prelomu 70-tych a 80-tych rokov. Výrazným spôsobom sa tiež obmedzili rozpočty tímov. Každý tím môže za sezónu minúť 140 miliónov dolárov. Nové pravidlá prinesú napínavejšie pretekanie a vyrovnané bojové pole pre všetky tímy od tých malých až po továrenských gigantov.
Po pár úvodných pretekoch to zatiaľ vyzerá na dominanciu Ferrari. Aké súboje očakávate na čele poradia jazdcov a tímov?
Ferrari prišlo hneď z úvodu sezóny s veľmi dobre nastavenými monopostmi, čím si Taliani získali pohodlný náskok ako v pohári konštruktérov, tak aj v bodovaní jazdcov pre Charlesa Leclerca. Postupným vývojom a odstránením problémov, s ktorými zápasia všetky tímy bez výnimky, sa môže poradie ako na špici, tak aj v strede poľa poriadne zamiešať. Zápas o prvé priečky prebehne v trojici Ferrari, Red Bull a Mercedes-AMG. Prvým zlomovým pretekom bude práve Veľká cena San Marina, kam prinesie množstvo tímov upravené diely z dôvodu, že drvivá väčšina z nich sídli v Európe. Po Imole by sa mohli karty opäť mierne zamiešať.
Ozývajú sa nespokojné hlasy, ktoré kritizovali nezmyselné strihy réžie pri napínavých momentoch a zbytočné zábery na emócie divákov, ako pri reality shows. Myslíte si, že preteky budú čoraz nudnejšie a nebude až tak záležať na výkonoch jazdcov, alebo sa režiséri po negatívnych ohlasoch polepšia?
V momente vstupu americkej spoločnosti Liberty Media Corporation do F1 začali špekulácie, či prinesú američania viac zábavy do veľmi seriózneho seriálu kráľovskej motoršportovej disciplíny. Schopnosť Američanov pobaviť masy je fantastická a vidieť to aj na raketovo rastúcej popularite F1 či už prostredníctvom sociálnych sietí, služby Netflix či rastúcich číslach sledovania pretekov v televízii. Myslím si, že udržanie správneho balansu medzi zábavou a serióznosťou športu je dôležitý a verím, že majitelia F1 túto rovnováhu časom nájdu a doladia.
Odborníci upozorňujú na natiahnutie kalendára. Túto sezónu sa ide 22 pretekov a toto číslo sa má v budúcnosti ešte navyšovať. Dá sa z pohľadu jazdcov fyzicky a mentálne utiahnuť taká dlhá sezóna?
Myslím si, že naťahovanie kalendára je logickým krokom, ktorý súvisí s rastom popularity športu a ten chcú majitelia do poslednej kvapky zúročiť. Považujem to za istú formu vývoja tohto športu a dlhá sezóna je obrovskou výzvou pre všetkých zúčastnených. Bez debaty sa tu dostávame na fyzické limity jazdcov, my fanúšikovia však máme 22 nedieľ o zábavu postarané. :)
Máme v súčasnosti na Slovensku nádejných pretekárov či pretekárky, ktorí by s trochou šťastia mohli preraziť v F1 alebo v iných prestížnych súťažiach? Ako veľmi náročné je dostať sa do stajne F1, ak nie ste potomkom miliardára, ako napríklad Lance Stroll, ktorého otec vlastní tím Aston Martin?
V dnešnej dobe má veľkú šancu preraziť omnoho viac talentov, než tomu bolo v minulosti. Stačí sa pozrieť na mnohé juniorské akadémie, e‑športové súťaže či iné príležitosti, ktoré tu v minulosti neboli. Lewis Hamilton či Michael Schumacher vôbec nepochádzajú z majetných rodín a dokázali sa dostať až na samotnú špičku histórie F1. Všetko je o talente, tvrdej práci a odhodlaní. Ako sme mohli a tiež môžeme vidieť, peniaze nedokážu kúpiť talent ani deťom miliardárov. Držím palce každému jednému slovenskému talentu a verím, že vďaka sile, odhodlaniu a vytrvalosti na seba dokážu upútať pozornosť a svoje miesto v seriáli F1 si jedného dňa vyslúžia.
Trúfate si tipnúť poradie TOP 5 jazdcov a tímov po poslednej veľkej cene tejto sezóny?
Na tieto odhady je ešte priskoro, no z prvých pretekov je trend na špici nastavený pomerne jasne. V prvej trojke môže pokojne súperiť až do konca sezóny Ferrari, Red Bull a vzmáhajúci sa Mercedes-AMG. Prvú päťku by mohli teoreticky obsadiť aj tímy Alpine, Alfa Romeo so silnými motormi od Ferrari, prípadne McLaren. Prvá päťka bodovania jazdcov by mohla obsahovať dominantného oboch jazdcov Ferrari a Red Bullu. Na špici sa môže tiež pokojne objaviť George Russell z Mercedesu či Lewis Hamilton, ktorý ešte rozhodne nepovedal svoje posledné slovo v boji o rekordný ôsmy titul majstra sveta.