Za svoju vyše 20-ročnú kariéru stihol vystriedať mnoho pozícií a spoznal svet, až kým v roku 2020 zakotvil u nás v Arval Slovakia. Spoznajte bližšie Radovana Kubiša, nášho retail managera, otca, voľnočasového golfistu a kutila.
Radovan, vo svojej kariére ste mali možnosť spoznať rôzne odvetvia. Čo vás v roku 2020 presvedčilo, že oblasť operatívneho leasingu je vaša budúcnosť?
V mojom životopise nájdete rôzne názvy pozícií v rôznych spoločnostiach a krajinách. Jednu charakteristiku však majú spoločnú, a to je sales – rozvoj biznisu a kontakt so zákazníkom. To je oblasť, kde sa cítim dobre, hýrim nápadmi a snažím sa svojím entuziazmom strhnúť ľudí okolo seba. Keď som v roku 2020 dostal príležitosť pôsobiť v Arvale, nemusel som dlho premýšľať. Autá sú moja záľuba, a tak som túto výzvu s radosťou prijal.
Čo vy osobne považujete za najväčšiu výhodu operatívneho leasingu?
Rovnako, ako nemusíme kupovať vlastný byt, aby sme mohli bývať, nemusíme si kúpiť nové auto, aby sme sa vedeli premiestňovať. Vďaka operatívnemu leasingu si môže každý z nás vybrať dĺžku obdobia, počet kilometrov a hlavne, preferovaný typ vozidla. Je tiež jasné, že potreby mobility sa u každého v čase menia. Raz som absolvent univerzity, potom si založím rodinu, prídu deti, možno jedno, možno viac, založím si vlastný biznis… V každom období si viem vybrať to správne vozidlo. A čo je absolútne kľúčové, vďaka operáku mám o všetky povinnosti s vozidlom postarané. Ja len natankujem a jazdím.
Máte dlhoročné skúsenosti s manažovaním veľkého počtu ľudí. Ako sa cítite v úlohe „šéfa“?
Rôzne pozície so sebou priniesli rozličný počet mojich kolegov. Zámerne hovorím kolegov a nie podriadených — tento pohlaď bol pre mňa vždy kľúčový. Zastávam názor, že každý v tíme má svoju úlohu a svojím prispením sa podieľa na spoločnom úspechu. Vďaka tomuto prístupu môžem povedať, že som mal vždy šťastie na perfektnú tímovú atmosféru a ambicióznych parťákov, vďaka čomu sme dokázali uspieť. Celkom prijemný pocit vo mne zanecháva fakt, že veľa kolegov, pre ktorých som bol šéfom, má dnes úspešné kariéry na zaujímavých pozíciách.
Počas svojej kariéry ste pôsobili okrem Slovenska aj v hlavných mestách Česka a Poľska. Čo ste si na nich za ten čas najviac obľúbili?
Varšava je pre Slovákov málo známe mesto. Typické Poľsko predsa vídame v správach o lacných nákupoch za hranicami v Nowom Targu. Z tohoto pohľadu Varšava oveľa viac zaskakuje svojou veľkosťou a modernosťou. Toto mesto v podstate nanovo vznikalo po 2. svetovej vojne a naďalej sa veľmi dynamicky vyvíja. Stavajú moderné výškové budovy, moderné sídliská a nákupné centrá prepojené širokými bulvármi s odľahlejšími malomestskými časťami. Prahu naopak väčšina z nás dôverne pozná pravé pre svoju útulnosť a silný nádych histórie. Každé mesto vie ponúknuť niečo iné, rozhodne však odporúčam návštevu Varšavy, nech zažijete ”the real taste of Poland”.
Je o vás známe, že ovládate poľštinu a tá je pomerne blízka slovenčine ako aj češtine. Stala sa vám nejaká kuriózna situácia spôsobená jazykovými rozdielmi?
Poľština sa na mňa počas 4‑ročného pôsobenia vo Varšave celkom nalepila, a to aj napriek tomu, že som nikdy nemal žiadneho učiteľa. A keďže časť kolegov zodpovedných za biznis procesy sedí práve vo Varšave, dokážem ju oprašovať a udržiavať pri živote. Kuriózne situácie sa samozrejme vďaka môjmu prístupu samouka ponúkali pravidelne. Napríklad keď sa pri mojej prvej návšteve reštaurácie predo mnou na stole objavilo pečené koleno pre 3 osoby… Moje klasické hodnotenie odlišnosti poľského jazyka je: 50 % rovnakých slov s rovnakým významom, 25 % úplne iných slov a 25 % slov rovnako znejúcich, no s iným, alebo presne opačným významom ako v slovenčine. Preto sa vôbec sa nebojte pustiť do debaty s Poliakom, len pozor napríklad na čerstvý chlieb a fajny zapach, tieto patria do tej tretej skupiny.
Stres je dnes významnou súčasťou našich životov a určite to nie je inak ani pri vašej práci. Ako sa ho najradšej zbavujete?
Trošku za to vďačím mojej povahe. Ľudia, ktorí ma poznajú osobne, mi potvrdia osobnosť flegmatika. Čiastočne ho však zvládam dlhoročnou snahou udržať si dobrú náladu a nadhľad v každej situácii. Viem sa proste rozhodnúť v určitom momente na určité veci nemyslieť a nezaťažovať sa nimi, až do momentu, keď ich už naozaj potrebujem vyriešiť. No a potom nastupujú klasické mimopracovné metódy čistenia hlavy. Pre mňa je to hlavne šport, či už lyžovanie v zime a od jari do jesene bicykel, in-line korčule alebo golf. Niekoho by som však asi zaskočil aj mojim kutilstvom. Pílka, vŕtačka a skrutkovač sú mojimi dôvernými parťákmi pre chvíle voľna.