Cesta autom sa začína ešte pred sadnutím za volant. Máte nejaké všeobecné tipy, ako sa udržať v psychickej pohode v priebehu dňa, aby sme sa na ceste nestali obeťou svojich nervov?
V globále odporúčam všetko, čo nám pomáha redukovať stres, respektíve všetko, čo nám zlepšuje schopnosti stres zvládať — uspokojivá práca, dostatočne blízke a hlboké medziľudské vzťahy, kvalitná životospráva, pocit zmyslu v živote.
Ak nejde o vyslovene krízovú situáciu (potenciálne ohrozenie života), odporúčam do auta sadať v primeranom emocionálnom rozpoložení. Teda ak ste sa práve pohádali s partnerom alebo partnerkou, pred jazdou v aute sa prejdite raz okolo domu, alebo zavolajte priateľovi na telefóne.
Modelová situácia: Niekto nás veľmi tesne predbehne a len tak-tak sa vyhneme kolízii. Čo najlepšie a čo najhoršie vtedy môžeme urobiť?
Najhoršie je asi snaha oplácať. Možno máte pred sebou “pretekára”, ktorý v podstate hrá hru s ostatnými účastníkmi premávky, ktorej cieľom je byť ten rýchlejší a lepší. Ak v hneve pristúpite na jeho hru “kto z koho”, tak zmeníte aj cieľ svojej cesty. Uvedomte si, že vaším cieľom je vždy prísť na miesto určenia živý a zdravý.
Čo môžete urobiť, je uvedomiť si svoje emócie, pocity a myšlienky, identifikovať prípadný hnev, a tým sa vyhnúť neželanej reakcii.
Ja si v takýchto chvíľach snažím predstaviť dve možnosti: buď je ten vodič hnaný nejakou nutnosťou (možno sa nevie druhý deň dovolať svojej matke), alebo je to egocentrický pretekár. V oboch prípadoch to nie je moja záležitosť — moja záležitosť je byť večer živý, aby som tu mohol byť pre ostatných aj ďalší deň.
Antický filozof Seneca vravel, že najlepší liek na hnev je čas. To naozaj stačí narátať do desať a človek sa sám od seba upokojí?
Poznám ľudí, ktorým to funguje a poznám ľudí, ktorým nie. Mne napríklad takéto počítanie dlho nestačilo, no naučil som sa presmerovať svoju pozornosť mimo svojho hnevu. Ako som spomenul: buď sa snažím toho druhého pochopiť, alebo si rýchlo prepnem hudbu v prehrávači na niečo pomalé, ale veselé — pri takej hudbe sa mi hnevá oveľa ťažšie.
Poznáte ešte nejaké iné overené techniky, ktoré nás vedia ochrániť pred blížiacim sa výbuchom hnevu?
Výskumy ukázali, že ľudia majú vyššiu tendenciu regulovať svoj hnev, pokiaľ sa pozerajú na vlastnú tvár v zrkadle. Takže ak to dopravná situácia dovoľuje, môže pomôcť rýchly pohľad na vlastnú nahnevanú tvár. Na mňa má až ľadový účinok predstava, že sa takto tvárim na svoju partnerku, alebo deti. Koho by ste nechceli, aby vás takto videl? Pripomeňte si túto osobu, prípadne jeho/jej fotku noste so sebou v aute pre tieto príležitosti.
Tým sa dostávam k poslednému námetu — ste človek, ktorý si cení disciplínu a sebakontrolu? Tak ste práve dostali výbornú príležitosť posilniť práve tieto hodnoty. Ak sa vám z nepríjemnej, takmer kolíznej situácie podarí premeniť túto situáciu na možnosť pre vlastný osobnostný rast, viete používať ďalšiu neuveriteľne účinnú techniku sebakontroly.
Klasickou poučkou pri riešení konfliktu je deeskalovanie situácie. Ako sa správať ku človeku, ktorý nie je práve najochotnejší sa upokojiť a vyriešiť problém mierovou cestou?
Máte dve možnosti a obidve sa odvíjajú od vašej schopnosti vyhodnotiť riziko. Ak ste presvedčení, že dôjde k fyzickému násiliu, tak utečte, zamknite sa v aute a zavolajte políciu.
Ak nie je situácia taká kritická, môžete použiť techniku “obohratej platne” — akokoľvek na vás budú slovne útočiť, dookola opakujte napr.: “Budem to s vami riešiť až po príchode polície”, prípadne ak na vás počas jazdy niekto z druhého auta agresívne gestikuluje, ukážte mu mobilný telefón a jasnou artikulovanou formou mu dajte najavo, že ste políciu už zavolali.