Jazdite plynulo aspoň prvých 1000 kilometrov
Ak naštartujete, mali by ste nechať motor aby chvíľu nechať na voľnobeh aspoň minútu, aby sa olej zohrial a roztiekol presne ako v kuchyni 😊. Motor by sa nemal vytáčať do vysokých otáčok, odporúča sa s benzínovým motorom do 5000 otáčok, diesel okolo 3000. Šoférom sa odporúča takisto nezrýchľovať veľmi intenzívne. Pri novom aute je dobré si osvojiť a naučiť sa, ako správne používať asistenčné systémy.
Spotreba by mala byť lepšia až po pár tisíckach kilometrov
Väčšinou sa stáva, že po prvých tankovaniach sú ľudia smutní, akú má ich auto spotrebu a že výrobca ich zavádzal. Avšak nie je tomu tak, spotreba auta sa častokrát prejaví aj po viac ako 10 000 kilometroch. Takisto je to aj v prípade spotreby oleja, počas prvých 8000 km býva vyššia.
Pneumatiky by mali vydržať dlhšie, ak sa k nim budete správať slušne
Počas prvých stoviek kilometrov by ste mali vaše pneumatiky šetriť a potom sa vám to pravdepodobne vráti. Ak máte radi odpich z miesta s pískajúcimi pneumatikami nie je to to čo by ste mali dopriať svojmu autu na začiatku.
Brzdy a tlmiče si zaslúžia takisto pozornosť
V prvých kilometroch sú tlmiče tvrdšie, je v nich veľké trenie a hlavne u automobilov nižšej cenovej triedy sa používajú lacnejšie tlmiče, čo sa môže prejaviť na vlastnostiach vozidla neskôr. Brzdy sú alfou omegou a dokážu bezpečne zastaviť auto z akejkoľvek rýchlosti. Experti dôrazne upozorňujú, že zabehnutie tlmičov a bŕzd bude mať významný vplyv na neskoršiu optimálnu funkciu, minimalizáciu vibrácií, škrípanie a taktiež trvanlivosť.
Niečo vám na novom aute „nevonia“?
Nepanikárte! Pri novom aute je úplne normálne že diely sú pokryté najrôznejšími ochrannými filtrami a vrstvami, ktoré sa musia postupne „vypáliť“. Keď priveziete auto z predajne, môže teda podivne zapáchať avšak netreba sa báť. Postupne sa vo vašom vozidle budete cítiť ako ryba vo vode.
Ako teda správne zabehnúť nové auto?
Názorov a rád je neúrekom a nie všetky sa môžu zhodovať, avšak zhrnieme vám zopár bodov, ktorými viete predísť zbytočným poruchám a ušetríte tak nemalé finančné prostriedky:
- Prečítajte si užívateľskú príručku
- Jazdite primerané vzdialenosti nie príliš krátke, avšak úmerné zohriatiu motora
- Netlačte príliš na plynový pedál (nie ste na pretekárskom okruhu)
- Nevytáčajte motor do vysokých otáčok
- Na brzdový pedál nešliapte prudko
- Nepoužívajte často tempomat pri jazde v meste
Je vôbec zabehnutie dôležité?
Ak by ste nezabehnutý motor vystavili až príliš veľkej záťaži, môže sa stať, že sa niektoré diely prehrejú, alebo odlomia prípadne sa vytvoria miesta, kde kov zmení štruktúru a môže vám to priniesť nemalé problémy. Dbajte teda o správne nastavenie a prispôsobenie vášho „tátoša“ podmienkam na našich cestách.
S Arvalom je cesta k novému vozidlu naozaj jednoduchá. Pozrite si našu kompletnú ponuku.