titulna_ralph

Duša návrhára

Životný štýl 9 Feb 2023 , by
Arval Slovakia

mladas

Ralph Lauren, vlastným menom Ralph Lifshitz sa narodil v roku 199 v rodine bieloruských židovských imigrantov. Detstvo strávil v New Yorku, konkrétne v Bronxe. Už od detstva bola jeho najväčším koníčkom móda. Počas dospievania pracoval v obchodnom dome. Za zarobené peniaze si kupoval oblečenie. Po absolvovaní strednej školy začal pracovať ako predavač a zapísal sa na večerné kurzy na univerzite. Jeho hlavným odborom bol obchod. Ale on sa o túto oblasť nezaujímal, tak v škole vydržal len niekoľko mesiacov. Potom sa rozhodol stráviť nejaký čas v armáde a neskôr si hľadal prácu v módnom priemysle. V polovici 50. rokov si zmenil priezvisko a Lifshitz sa stal Laurenom.

VŠETKO SA ZAČALO KRAVATOU
Jeho sen pracovať v módnom priemysle sa postupne začal napĺňať. V roku 1967, keď mal 28 rokov, sa zamestnal ako dizajnér v spoločnosti Beau Brummell Ties. Časom dostal príležitosť navrhnúť vlastnú kolekciu kravát. A vydal sa úplne iným smerom. Upustil od dovtedy bežných tmavých kravát a navrhol farebné kúsky, ktoré sa okamžite stali hitom a vytvorili nový trend. Po tomto veľkom úspechu sa Ralph Lauren rozhodol opustiť spoločnosť a založiť si vlastnú módnu spoločnosť na navrhovanie oblečenia pre mužov. Vznikla dnes už legendárna značka Polo a s ňou aj názov spoločnosti Polo Ralph Lauren s ikonickým logom muža hrajúceho pólo na koni.  Návrhár si vybral názov, ktorý evokuje životný štýl. "Dal som 

si otázku - akí ľudia hrajú pólo? Bohatí, kozmopolitní, elegantní," spomínal neskôr na svoje začiatky. Ako teraz vieme, jeho oblečenie malo obrovský úspech. V roku 1971 začal vyrábať oblečenie pre ženy. Nasledovalo detské oblečenie, obuv, výrobky pre domácnosť, ako aj toaletné vody a neskôr parfumy. "Vždy som sa držal kombinácie amerického štýlu s britskou eleganciou," vysvetľuje svoj štýl.

K FILMU
Ralph Lauren sa čoskoro stal vyhľadávaným módnym návrhárom. Tak veľmi, že ho oslovili, aby vytvoril kostýmy pre Veľkého Gatsbyho, ktorý mal premiéru v roku 1973. Hlavné úlohy vo filme stvárnili herecké legendy Robert Redford a Mia Farrow. O päť rokov neskôr sa jeho kostýmy objavili vo filme Annie Hall s Diane Keaton v hlavnej úlohe. Oba filmy ovplyvnili obliekanie miliónov ľudí na celom svete. Na túto prácu nadviazal v budúcnosti. Od roku 2010 pracuje na kostýmoch pre úspešný britský seriál Panstvo Downton.

CELOSVETOVÝ ÚSPECH
Ralph Lauren sa od začiatku drží jednej zásady: jeho návrhy nepodliehajú módnym trendom. Jeho oblečenie je nadčasové, a ak si ho zákazník kúpi, nemusí sa obávať, že na budúci rok vyjde z módy.  Značka Ralph Lauren zaznamenala obrovský úspech. Najmä v 80. a 90. rokoch sa doslova šírila svetom ako lavína a nové butiky vznikali ako huby po daždi.  Dodnes však značka nemá vlastný butik v Českej republike ani na Slovensku. V oboch krajinách sa oblečenie tejto značky predáva, ale je dostupné v multibrandových butikoch, alebo predajniach viacerých značiek. Úspech značky sa šíril, a tak sa zvyšovalo aj Laurenovo bohatstvo.  Podľa časopisu Forbes jeho majetok dnes presahuje šesť a pol miliardy dolárov, čo ho radí medzi 200 najbohatších ľudí na svete. V roku 2015 Ralph Lauren odstúpil z vedenia spoločnosti. Vo veku 75 rokov sa rozhodol, že riadenie svojho impéria musí odovzdať mladším ľuďom. "Mojou úlohou je vždy premýšľať o budúcnosti našej spoločnosti a o tom, ako ju posunúť vpred," povedal vtedy Lauren. Hoci má tri deti, žiadne z nich neprevzalo vedenie spoločnosti po svojom otcovi. Ralph Lauren však zostal na čele oddelenia dizajnu.

CHARITATÍVNE AKTIVITY
V polovici 80. rokov minulého storočia bol Ralphovi Laurenovi diagnostikovaný nezhubný nádor na mozgu a musel podstúpiť operáciu. Na základe tejto skúsenosti sa rozhodol založiť charitatívnu nadáciu, ktorá podporuje výskum rakoviny. V priebehu desaťročí sa jeho aktivity v tomto smere rozšírili a Polo Ralph Lauren financuje niekoľko takýchto nadácií.

charita

KOLEKCIA VOZIDIEL
Ralph Lauren je veľký zberateľ áut. Vo svojej zbierke má viac ako 70 modelov a odhaduje sa, že jeho zbierka je najcennejšia na svete. Autá začal zbierať začiatkom 80. rokov. Jeho prvé modely do zbierky pribudli Mercedes 280SE z roku 1971, Porsche 930 z roku 1979 a Mercedes-Benz 300SL Gullwing kupé z roku 1955. Časopis Forbes odhaduje, že jeho súčasná zbierka áut má hodnotu najmenej 300 miliónov dolárov. "Na autá som sa vždy pozeral ako na umenie," povedal raz o jeho zbierke. "Kým moji priatelia zbierali obrazy, ja som cítil, že skutočnou krásou je vzácne a krásne navrhnuté auto. Podobne ako pri obraze sa naň môžete pozerať a vychutnávať si jeho vizuálne kvality, ale tu môžete navyše vliezť dovnútra, riadiť ho a niekam sa s ním dostať," povedal Ralph Lauren. Ikonický módny návrhár si však svoje autá nenecháva pre seba a z času na čas usporiada výstavu svojich rarít.  Napríklad v roku 2011 bolo 17 jeho modelov vystavených v Louvri vo Francúzsku. Autá, ktoré vlastní, sú sú skutočne vzácne. Sú to buď limitované edície, alebo jednodňové pretekárske vozidlá. Ralph Lauren oslávi na jeseň 83. narodeniny. Niektoré autá v jeho zbierke sú však ešte staršie ako on. Napríklad Bentley Blower s objemom 4,5 litra z roku 1929, ktorý je označovaný za najstaršie pretekárske vozidlo na svete. V jeho zbierke je aj pretekársky špeciál na 24 hodín Le Mans z rokov 1930, 1932 a 1933 a Alfa Romeo 8C 2900, ktorý ktoré v roku 1938 dokončilo preteky Mille Miglia a je považované za najlepšie predvojnové vozidlo vôbec. Hoci je Ralph Lauren milovníkom starých áut, z času na čas si do svojej zbierky zaobstará aj modernejší kúsok. V roku 2015 napríklad získal FerrariLaFerrari. Najcennejším vozidlom v jeho zbierke je Bugatti 57SC Atlantic z roku 1938. Vyrobené boli len štyri, dnes sa zachovali len dve. Druhý sa nachádza v múzeu v Kalifornii. Podľa odborníkov má model Lauren hodnotu približne 50 miliónov dolárov. "Je to najkrajšie auto na svete," povedal jeho hrdý majiteľ. Ralph Lauren uchováva celú svoju zbierku v tajnej garáži v New Yorku.  Všetky modely sú v perfektnom stave a sú funkčné. Slávny návrhár priznal, že niekedy pri oprave modelu pridá vlastnú invenciu, prípadne mierne zmení farbu, ako keď k striebornej pridal trochu bielej. Alebo keď si nechá vyrobiť kožu na mieru podľa svojich predstáv. "Správne som si vybral farbu. Mám pravú kožu. Tieto autá majú všetko, o čom snívate."

auta
 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej