Od októbra 2024 platí nové dôležité pravidlo pre celoročné pneumatiky v zime. „Musia byť označené symbolom horskej snežienky - oficiálne nazývanej 3PMSF alebo Three Peak Mountain Snowflake - rovnako ako zimné pneumatiky. Takže označenie M+S alebo Mud and Snow, ktoré mali staršie „celoročné“ pneumatiky, už nebude stačiť. Väčšina novších pneumatík toto označenie má, ale radšej sa o tom presvedčte, inak by vám pri policajnej kontrole mohla hroziť vysoká pokuta,“ hovorí Petr Vaněček, co-CEO (spoločný generálny riaditeľ) spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna. Zákon sa samozrejme nevzťahuje len na elektromobily, ale aj na všetky osobné vozidlá.
Celoročné pneumatiky sú pritom medzi majiteľmi batériových elektromobilov (BEV) obľúbené pre ich mnohé výhody. Okrem možnosti vystačiť si s jednou sadou pneumatík počas celého roka sú celoročné pneumatiky často optimalizované na nízky valivý odpor - a preto umožňujú dlhší dojazd.
„Sú vhodné do mesta a na diaľnice, ale musíte si na ne dávať pozor, ak jazdíte stále v horách alebo ak je snehová kalamita. Ak viete, že budete jazdiť na snehu, zaobstarajte si skutočné zimné pneumatiky. A to aj napriek tomu, že znižujú dojazd vďaka mäkšej zmesi, ktorá pomáha vozidlu lepšie priľnúť na zamrznutých a klzkých cestách,“ hovorí Petr Vaněček.
Ak ste vášnivým lyžiarom a stále hľadáte elektrické vozidlo, vyberte si BEV s pohonom všetkých kolies, na výber ich je pomerne veľa. Jazda „štvorkolky“ na snehu je istejšia, keďže BEV bývajú výrazne ťažšie ako porovnateľné vozidlá so spaľovacími motormi, čo ich na klzkom povrchu znevýhodňuje.
„Celkovo sa správajú inak ako vozidlá so spaľovacími motormi, pri spomínanej vyššej hmotnosti majú veľmi nízko položené ťažisko; ovládanie mení aj ich rekuperácia alebo dokonca ovládanie jedným pedálom. Ak nemáte skúsenosti, vrelo odporúčam vyskúšať si správanie auta v limitných situáciách, buď na čistom zasneženom parkovisku, alebo zájsť do školy šmyku. Tie bývajú vo veľkých mestách alebo na pretekárskych okruhoch,“ radí Petr Vaněček z AAA AUTO.
Vyhrievaná garáž je stávkou na istotu
Veľkým problémom elektromobilov v nízkych teplotách je dojazd, ktorý sa podľa Americkej automobilovej asociácie v mrazivom počasí pri vypnutom kúrení znižuje v priemere o 12 %, pri zapnutom kúrení je to až o 30 až 50 %. BEV s tepelnými čerpadlami majú výhodu - ich kúrenie spotrebuje približne 800 wattov na každú hodinu kúrenia v porovnaní s približne 2 000 wattmi pri vozidlách s odporovým kúrením.
Keďže vykurovanie v zime je energeticky náročné, oplatí sa auto počas pripojenia k nabíjačke predhrievať pomocou diaľkového kúrenia - ideálne v temperovanej garáži, čím sa zníži chladenie celého vozidla.
„Takto batéria nestratí žiadnu energiu a vás bude čakať príjemne teplý interiér. Ak nemáte garáž, veľkou výhodou mnohých elektromobilov je aj možnosť diaľkového odmrazovania okien. A tu je zaujímavý fakt - moderné BEV dokáže zostať teplé dlhšie ako rovnako moderné spaľovacie vozidlo. Znie to zvláštne, ale je to dokázané presnými výpočtami spotrebovanej energie,“ dodáva Vaněček.
Pri dlhších cestách sa môže ochladiť aj predhriata batéria, čím sa zníži dojazd. Plánujte preto svoju trasu defenzívnejšie, počítajte s nižším dojazdom alebo majte na ceste aspoň „núdzovú nabíjačku“. Pri plánovaní vám môžu pomôcť aplikácie ako A Better Routeplanner (ABRP), ktoré zohľadňujú stav vášho vozidla a jeho nastavenia, ako aj počasie, dostupnosť nabíjacích staníc a protivietor.
„Ďalšou radou je nenechávať auto v zime stáť s batériou s kapacitou pod 20 %. Nízke teploty môžu zvýšiť odpor v batérii, čo ovplyvní jej výkon. Je potrebné ju udržiavať nabitú,“ radí Petr Vaněček a dodáva, že ak chcete zabezpečiť čo najdlhšiu životnosť trakčnej batérie, zaobchádzajte s ňou citlivo, čo platí pre akceleráciu aj rekuperáciu.
„V súvislosti s nabíjaním je tu ešte jedna užitočná informácia - ak necháte elektromobil na pomalej vonkajšej verejnej nabíjačke, napríklad cez noc v mrazivých a vlhkých podmienkach, môže sa vám stať, že kábel k autu zamrzne,“ pripomína Vaněček. V zime sa na týchto nabíjačkách určite stretnete aj so špinavými káblami. Zaobstarajte si na ne vrecko alebo obal a do svojej výbavy pridajte čistič káblov (postačí improvizovaná špongia v obale), ako aj rukavice.
Nakoniec batéria, tentoraz však 12-voltová, ktorá podobne ako v spaľovacom aute napája všetku elektroniku, stierače, svetlá alebo rádio. „Pri dlhšom ponechaní v zime sa môže vybiť, takže ju treba buď priebežne dobíjať, alebo s autom z času na čas jazdiť a dobíjať ho, aby váš elektromobil mohol jazdiť aj kedykoľvek počas zimy,“ uzatvára Petr Vaněček.