Na dosiahnutie cieľov bude musieť byť do roku 2030 v prevádzke viac ako 400 000 elektrických a vodíkových vozidiel a aspoň jedna tretina všetkých nových registrácií musí byť bezemisná. Na dosiahnutie tohto cieľa potrebuje Európa najmenej 50 000 vhodných nabíjačiek a najmenej 700 vodíkových čerpacích staníc.
"Infraštruktúra na nabíjanie elektrickej energie a tankovanie vodíka, komplexné systémy nabíjania uhlíka a zmysluplné podporné opatrenia pre rýchle investície dopravcov: to sú popri vozidlách s nulovými emisiami kľúčové zložky rýchlej dekarbonizácie sektora ťažkej nákladnej dopravy," uviedla Sigrid de Vries, generálna riaditeľka Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). Nákladné vozidlá a autobusy sú zodpovedné za veľkú časť uhlíkovej stopy európskych ciest. "Ťažké nákladné vozidlá tvoria približne 2 % premávky na európskych cestách a sú zodpovedné za približne 28 % emisií z cestnej dopravy," uviedol portál Euractiv.cz.
Nabíjačiek pribúda, ale elektrifikácia v logistike nebude stačiť
Záujem o elektromobilitu v sektore osobných automobilov na európskom kontinente rastie. Hoci Česká republika v tomto smere stále zaostáva za európskym priemerom, firmy aj tu registrujú zvýšený záujem.
"Z nášho prieskumu Arval Mobility Observatory 2023 vyplynulo, že 25 % zúčastnených českých firiem buď už prevádzkuje osobné elektromobily, alebo to plánuje. Počet tých, ktoré ich už majú vo svojom vozovom parku, sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer zdvojnásobil," uviedol Tomáš Kadeřábek, expert na elektromobilitu spoločnosti Arval.
"Ľahké úžitkové vozidlá s elektrickým pohonom zaviedlo alebo zavedie 18 % opýtaných spoločností," dodal Kadeřábek. Špecifická je však situácia v oblasti nákladných a ťažkých vozidiel, kde sú najviac postihnuté logistické spoločnosti. Hoci cestná doprava produkuje pomerne veľké množstvo emisií, dokonalý prechod na elektrifikované vozové parky zatiaľ nie je možný.
"V najbližších troch rokoch určite plánujeme ďalšie rozširovanie vozového parku. V hre sú aj elektrifikované nákladné vozidlá, ale možnosti ich využitia v logistike sú v súčasnosti obmedzené. Raben prevádzkuje v Poľsku tri elektrické nákladné vozidlá v spolupráci so spoločnosťami Volvo Trucks a Ikea Industry a poznatky z ich prevádzky plánujeme využiť pri prípadnej elektrifikácii dopravy vo väčšom meradle," uviedla Jitka Kocálová, marketingová manažérka spoločnosti Raben pre Českú republiku a Slovensko.
Postupná dekarbonizácia ťažkej dopravy si vyžaduje spoločné úsilie rôznorodej skupiny zainteresovaných strán v celom dopravnom ekosystéme, od stredoeurópskych orgánov, cez jednotlivé krajiny až po jednotlivých prevádzkovateľov. "ACEA zohráva svoju úlohu tým, že spúšťa sériovú výrobu nákladných vozidiel a autobusov s nulovými emisiami. Spoliehame sa aj na schopnosť našich zákazníkov investovať do nových riešení," uzavrela Sigrid de Vries.