NDS prevzala predaj e-známok
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) prevzala od januára časť SkyToll zameranú na predaj elektronických známok. Doposiaľ NDS platila za sprostredkovanie v priemere 4 milióny eur ročne. Ústav súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity prevzatú časť spoločnosti SkyToll ocenil v decembri 2023 až na 2,15 milióna eur. NDS ju nakoniec prevzala za 990 tisíc eur. „Prevzatie je len prvým krokom k ďalšiemu zefektívneniu predaja elektronických známok. V najbližšom čase plánuje NDS prejsť na služby Štátnej pokladnice, čím by sa znížili bankové poplatky, a zvažuje využitie ďalších štátnych kapacít. Samotné prevzatie časti podniku sa vodičov nedotkne,“ uviedlo vedenie NDS v tlačovej správe.
Vyrastie na Slovensku továreň na batérie?
Otáznik v titulku správy je na mieste. Koncern Volkswagen (VW) totiž vlani oznámil, že svoje rozhodnutie o výstavbe továrne na batérie do elektromobilov v strednej a východnej Európe odkladá. Pre investíciu do gigafactory VW zvažovalo popri Poľsku, Maďarsku a Česku aj Slovensko. Zdalo sa tak, že areál v Šuranoch bude zívať prázdnotou. Potom ale prišla pozitívna správa z Ministerstva hospodárstva SK. Slovensko na sklonku novembra podpísalo so slovensko-čínskou spoločnosťou GotionIno Bat Batteries (GIB) memorandum o porozumení. GIB hodlá na Slovensku vybudovať továreň na batérie s nulovou uhlíkovou stopou. Gigafactory v Šuranoch zaberie 65 hektárov. Výrobná kapacita dosiahne v prvej fáze 20 GWh s potenciálnym navýšením až na 40 GWh. Stavať by sa malo začať v roku 2026. S uvedením do prevádzky ráta investor o rok neskôr. Prácu by tu malo nájsť až 1500 ľudí.
Memorandum o porozumení za Slovensko podpísali premiér Robert Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková (obaja uprostred)
Musk chystá lacnú Teslu
Podľa zákulisných informácií sa Elon Musk chystá tohto roku uviesť na trh lacný elektromobil, ktorého cena by sa mala pohybovať okolo 23 000 eur. „Podľa štyroch osôb oboznámených s touto záležitosťou Tesla oznámila dodávateľom, že chce v polovici roku 2025 začať výrobu nového masového elektromobilu s kódovým označením „Redwood“,“ informoval server Automotive News Europe. Tesla by tak mohla konkurovať lacnejším autám so spaľovacím motorom, rovnako ako rastúcemu počtu lacných čínskych elektromobilov. Napríklad cena za elektromobil BYD Dolphin sa v Európe pohybuje okolo 32 000 eur.
88 003
Za celý vlaňajší rok bolo na Slovensku zaregistrovaných 88 003 nových osobných automobilov. Vyplýva to zo štatistiky Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky. V medziročnom porovnaní ide o nárast o 11,3 percenta. Medzi slovenskými vodičmi je najobľúbenejšou kategóriou SUV, ktorá sa na celkových registráciách podieľala 52 percentami.
BYD postaví továreň v Maďarsku
Čínska automobilka BYD postúpila na ďalšiu úroveň svojej expanzie na európske trhy. O čom sa od novembra len špekulovalo, bolo na sklonku decembra oficiálne potvrdené. BYD postaví v Maďarsku neďaleko Segedínu továreň na elektromobily. Čínska automobilka už v krajine pôsobí, a to v meste Komárom pri slovenských hraniciach, kde sa vyrábajú autobusy s elektrickým pohonom. Hodnota aktuálnej investície nebola zverejnená. Podľa odhadov analytikov by ročná produkcia novej továrne mala dosiahnuť až 200 000 elektromobilov ročne. BYD je druhým najväčším výrobcom áut na svete. Vlani ich vyrobili 1,6 milióna kusov. „Mobily“ na štyroch kolesách.
30,16 milióna
Výroba automobilov v Číne dosiahla vlani nový rekord. V druhej najľudnatejšej krajine na svete bolo vyrobených 30,16 milióna áut. Vyplýva to z údajov Asociácie čínskych výrobcov automobilov (CAAM). Rekordný bol aj vývoz, ktorý vzrástol o 58 % na 4,91 milióna vozidiel. Najviac (841 000) ich putovalo do Ruska, čo je viac než dvakrát toľko, koľko ich bolo vyvezených do v poradí druhého Mexika. Najväčším čínskym vývozcom automobilov zostala spoločnosť SAIC, zatiaľ čo Chery, ktorá sa chystá na expanziu do Európy, vďaka dodávkam do Ruska obsadila druhú priečku. Na treťom a štvrtom mieste sa podľa CAAM umiestnili spoločnosti Geely a Changan.
Frontera znovu na scéne
Automobilka Opel, spadajúca pod koncern Stellantis, oznámila uvedenie nového SUV elektromobilu. Novinka, ktorá bude na trh uvedená koncom tohto roka, bude mať meno Frontera. Toto meno automobilka používala v 90. rokoch minulého storočia pre robustné SUV vyrábané v licencii od Isuzu. Nová Frontera bude zrejme aj prvým Opelom s novým logom. Ikonický blesk v kruhu sa po prvý raz objavil na automobiloch z Rüsselsheimu v roku 1964. Nová Frontera bude propagovaná ako elektromobil, i keď pravdepodobne budú k dispozícii aj verzie so spaľovacími motormi. Značkou vyrábajúcou výhradne elektromobily sa Opel zaviazal byť až od roku 2028. „Nové logo vyjadruje záväzok značky stať sa v Európe do roku 2028 výrobcom výlucne elektrických vozidiel,“ potvrdil Florian Huettl, generálny riaditeľ Opel. Logo bude verejnosti prezentované na septembrovom autosalóne IAA v Mníchove. „Blesk – nemecky Blitz – je úzko spojený s elektrinou a je ideálnym symbolom pre prístup značky Opel k ére elektromobility,“ dodal Huettl. Opel tohto roku oslávi 125. výročie od vyrobenia prvého automobilu.
Novinkám roku vládne elektrický pohon
V tomto roku sa automobilky budú opäť predháňať v uvádzaní nových elektromobilov. Tie budú podľa serveru Automotive News Europe medzi novými autami dominovať. Vo väčšine prípadov, pokiaľ vôbec, budú nasledovať verzie so spaľovacím motorom. Poďme si niektorých očakávaných nováčikov predstaviť. Po odkladoch spôsobených softvérovými problémami materinského koncernu sa dočkáme nového Audi Q6 e-tron. Na konci vlaňajšieho roka sa v bratislavskej továrni Volkswagen začala vyrábať štvrtá generácia Škody Superb, ktorá sa teraz dostane na trh i vo variantoch plug-in hybrid a mild-hybrid. V polovici roka bude najprv ako elektromobil uvedený aj Opel Grandland. Odpoveď na lacné čínske elektromobily chystajú Renault, s retro nástupcom modelu Zoe, a spoločnosť Nissan, ktorá plánuje na rovnakej platforme uviesť nástupcu Micry. Expanzii elektrinou poháňaných vozidiel z Ríše stredu hodlajú podobne čeliť aj Citroën (e-C3) a Fiat (Panda). V septembri by sa na vybrané trhy mal vydať prvý elektromobil značky Alfa Romeo. Milano sa bude vyrábať v Poľsku spoločne so sesterskými modelmi Jeep Avenger a Fiat 600. Na samom konci roka vyjde z továrne v anglickom Solihulle druhý elektromobil spojenej značky Jaguar Land Rover. Po vozidle Jauguar I-Pace predstavenom pred šiestimi rokmi sa motoristom predstaví Range Rover Electric, ktorý má mať aktívne potlačenie hluku z jazdy. A napokon sa elektrickej verzie dočká i legendárny Mercedes-Benz Triedy G. Automobilka tak splní šesť rokov starý sľub vtedajšieho šéfa Dietera Zetscha kalifornskému ex-guvernérovi Arnoldovi Schwarzeneggerovi.