cesta

Keď je cesta cieľ…

Zaujímavosti 8 Dec 2022 , by
Arval Slovakia

HANA HIGHWAY, HAVAJSKÉ OSTROVY

v 19. storočí došlo k vybudovaniu cesty, dnes známej ako Hana Highway, medzi mestami Kahului a Hana  na východnom ostrove Maui. A hoci mestá od seba delí len 104 kilometrov, zdolanie tejto cesty zaberie takmer  tri hodiny. Prečo? Dôvod je jednoduchý: na ceste je 620 zákrut a 59 mostov, z ktorých väčšina umožňuje iba striedavú kyvadlovú dopravu. Cestu lemuje džungľa a úchvatné vodopády či jazierka, z ktorých mnohé určené  na kúpanie. Narazíte dokonca i na pláž s červeným pieskom. Takto sfarbených pláží je na svete len niekoľko.

hana

CHAPMAN’S PEAK DRIVE, JIŽNÍ AFRIKA

Hoci táto cesta meria len deväť kilometrov, je hodnotená ako  jedna z najkrajších na svete. Lemuje ju pohorie Chapman’s  Peak a aj napriek krátkej celkovej dĺžke na vodiča čaká 114 zákrut. Cesta spája Noordhoek a Hout Bay a celá vedie pozdĺž pobrežia. Jej vybudovanie však nebolo vôbec ľahké.  Problémy spôsoboval hlavne neprístupný terén, pohorie bolo  miestami strmé. Nakoniec sa všetko podarilo vyriešiť aj za cenu veľkých investícií. Ako podklad pre cestu poslúžila 500 miliónov rokov stará žula, ktorá tvorí miestne pohorie. Deväťkilometrový úsek sa budoval sedem rokov. Cesta bola otvorená v roku 1922.

chapman

LA RUTA 40, ARGENTINA

Vinie sa krajinou Patagónie a pozdĺž pobrežia Ánd, od juhu Argentíny k hraniciam Bolívie.  Argentínska cesta dosahuje dĺžku  5 000 kilometrov, vďaka čomu je  unikátna aj v celosvetovom meradle. Napriek tomu, že od 30.  rokov, keď bola cesta dokončená, pribudlo spevnených úsekov, je  jej značná časť stále len štrková. Vedie od hranice mora do výšky  takmer päťtisíc metrov. Na ceste je 236 mostov, 13 veľkých jazier a vedie k 20 rodným parkom. Križuje 18 hlavných riek a spája 27 andských priesmykov.

laruta

ROUTE 66, USA

Zrejme najikonickejšia cesta na svete spája mesChicago pri Michiganskom Jazere a SantMonica v Kalifornii. Pretína sedem štátov a stala sa inšpiráciou pre hneď  niekoľko filmov. Pôvodne bola zaradená do diaľničného systému USA, no ako  sa postupne stavali nové cesty, z tohto zoskupenia  vypadla. Stále však  značnú historickú hodnotu, najmä jej najdlhší zachovaný vodný úsek. Cesta Route 66 sa preslávila aj tým, že vedľa nej bola otvorená vôbec prvá reštaurácia McDonald’s.

route66

GOTTHARDSKÝ PRIESMYK,  ŠVAJČIARSKO

Táto horská cesta spája severnú a južnú časť Švajčiarska. Nachádza sa vo výške 2016 metrov nad  morom. Na samotný vrchol vás  dovedie 24 vlásenkových zákrut. Cesta Gotthardským priesmykom  má dlhú históriu, o čom svedčí nález rímskych mincí. Postupne sa  cesta vylepšovala. V 13. storočí tu  bol chodník pre mulice opatrený  štrkom. O ceste môžeme hovoriť  od roku 1827. Prvý automobil  dosiahol vrchol priesmyku na konci 19. storočia. S rozvojom automobilovej dopravy bola táto cesta nedostačujúca, preto došlo k výstavbe tunela. Pôvodná cesta dnes slúži turistom predovšetkým ako výletný a vyhliadkový cieľ.

gotthardsky

GROSSGLOCKNER HOCHALPENSTRASSE, RAKÚSKO

Ak niektorá cesta spĺňa príslovie, že cesta je cieľ, je to stopercentne vysokohorská cesta vedúca pod vrchol  hory Grossglockner. Cesta vedie z obce Bruck an der  Grossglocknerstrasse do Heiligenblutu v Korutánsku.  Meria necelých 48 kilometrov a otvorená bola v roku  1935. Aj napriek jej veku však ide o komunikáciu, ktorej  povrch je pravidelne udržiavaný a patrí medzi vôbec  najlepšie v našom prehľade.Pokiaľ prejdete cestu od začiatku do konca, čaká na  vás 26 zákrut. V lete je cesta doslova preplnená automobilmi, motocyklami, ale aj autobusmi a cyklistami. Ideálne je preto vydať sa na ňu skoro ráno. Turistických  cieľov je počas cesty niekoľko, najobľúbenejšie dve vyhliadky. Jedna plošina je na vrchole Edelweissspitze a ponúka úchvatný výhľad na pohorie Vysoké Taury. Druhá vyhliadková plošina, Kaiser-Franz-Josef-Höhe, sa nachádza pod vrcholom Grossglockneru.

glossglockner

JADRANSKÁ MAGISTRÁLA, ČIERNA HORA

v polovici 20. storočia vznikla cesta D8, neoficiálne  označovaná ako Jadranská magistrála. Spája severnú  a južnú polovicu chorvátskej časti Jadranského pobrežia. Na území Chorvátska je cesta dlhá 658 kilo-  metrov, potom pokračuje hoci pod iným označením  v Bosne a Hercegovine a v Čiernej HoreA práve časť cesty prechádzajúca Čiernou Horou,  konkrétne Kotorským zálivom, je považovaná za naj- krajší úsek Jadranskej magistrály. Tento záliv, zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO, je mylne považovaný za najjužnejší fjord, v skutočnosti ale fjordom nie je. Okrem samotného zálivu je možné z cesty obdivovať aj benátsku architektúru.

jadranska

TRANSFAGARAŠSKÁ DIAĽNICA, RUMUNSKO

Asi dve hodiny od Bukurešti, na okraji mesta Curtea de Argeş, začína 120 kilometrov dlhá Transfagarašská cesta. Pokiaľ ju prejdete od začiatku do konca, narazíte na 833 mostov, 28 viaduktov a 5 tunelov. Pri stavbe cesty v pohorí Fagaraš bolo nevyhnutné presunúť milióny  ton horniny. Na to poslúžilo 6 520 ton výbušnín. A čo cestou môžete uvidieť? Okrem divokých zvierat vrátane medveďa je to priehrada  Vidraru, pozostatky sídla grófa Draculu či byzantský kláštor zo 14. storočia, ktorý bol postavený z materiálu dovezeného z dnešného Istanbulu.

rumunsko

 

Čítať ďalej Zobraziť menej