lanovecky

Lanovkou do oblakov

Životný štýl 4 Máj 2023 , by
Arval Slovakia

Cabrio, Švajčiarsko

svajc

Prototyp modernej lanovky 21. storočia sa nachádza vo Švajčiarsku. Volá sa Cabrio
a vozí cestujúcich na Stanserhorn. Lanovka sa niekedy označuje ako double-decker. Je to jediná lanovka na svete, ktorá má horné poschodie bez strechy. Vystúpite po točitých schodoch a vychutnáte si nerušený výhľad na okolie. Počas jednej jazdy môže prepraviť 60 cestujúcich. Lanovka začína v dedinke Stans a končí na vrchole Stanserhornu. Prekonáva výšku 2 320 metrov a cesta trvá 6 a štvrť minúty. Keď bola lanovka v roku 2012 otvorená pre verejnosť, bola to taká udalosť, že Švajčiarsko pri tejto príležitosti vydalo špeciálnu poštovú známku.
Lanovka, rovnako ako miestna reštaurácia, bola postavená s ohľadom na životné prostredie a energetickú sebestačnosť. Obe miesta využívajú solárnu energiu. Okrem toho reštaurácia využíva na svoju prevádzku výlučne dažďovú vodu. Cez hory preto nemusia prechádzať žiadne vodovodné potrubia.

Gondola Peak2Peak, Kanada

kanada

Táto gondola sa nachádza v meste Whistler v Britskej Kolumbii. Je dlhá 4,4 kilmetrov a je jedinou na svete, ktorá spája dva horské vrcholy. Rozpätie medzi vežami lanovky je 3,03 kilometra, čo bol až do roku 2017 svetový rekord. Lanovka prepraví 4 100 cestujúcich za hodinu a jedna cesta trvá 11 minút.
Lanovka má jedinečný bezpečnostný systém, ktorý prevyšuje bežné štandardy lyžiarskych vlekov. Je navrhnutá tak, aby zvládla bežnú prevádzku až do sily vetra 80 kilometrov za hodinu. Testy však ukázali, že je funkčná aj pri vetre s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu, a to bez obmedzenia výkonu. Lanovka má aj záložný dieselový motor pre prípad výpadku elektrickej energie a každá kabína má vlastný záložný brzdový systém. Výstražné svetlá a vydávaný zvuk na všetkých rádiových frekvenciách varujú pilotov o lietadlách blížiacich sa k lanovke príliš blízko.

Téléphérique de l'aiguille du Midi, Francúzsko

francuzsko

Lanovka vedúca na vrch Aiguille du Midi vo Francúzsku má tiež svoje "naj". V jej prípade je to najvyššie prevýšenie na svete. Východiskový bod sa nachádza v mestečku Chamonix vo výške 1035 metrov nad morom. Lanovka vyvezie cestujúcich až na 3 842 metrov, čo najbližšie k vrcholu Mont Blancu. Toto 2 800-metrové stúpanie sa dá zvládnuť za 20 minút. Je to jedna z najrýchlejších lanoviek na svete, ktorá dokáže vyvinúť rýchlosť až 45 kilometrov za hodinu. Myšlienka postaviť túto lanovku vznikla okolo roku 1905. Dve svetové vojny, náročný terén a zlé počasie však spôsobili, že lanovka bola uvedená do prevádzky až o 50 rokov neskôr. Výlet touto lanovkou je pre odvážnych. Druhá polovica trate je exponovaná bez oporných bodov, vozík sa pohybuje na lane a vizuálne vyzerá ako že ide proti skale. Pod kabínou je priepasť hlboká 1,5 kilometra.

Skyway Monte bianco, Taliansko

ita

 je ďalšia lanovka, ktorá vás vyvezie čo najbližšie k vrcholu Mont Blancu a predstavuje "taliansku" cestu na vrchol hory. Táto lanovka vozí turistov a horolezcov z talianskeho údolia Valle d'Aosta na vrchol Punta (Pointe) Helbronner na hranicu medzi Francúzskom a Talianskom vo výške 3 462 metrov nad morom. Lanovka je v prevádzke už osem rokov. Ide teda o najmodernejšiu technológiu, ktorá je v súčasnosti k dispozícii. Dĺžka trasy je 4,3 kilometra a cestujúci musia raz prestúpiť. Lanovka prekonáva výškový rozdiel 2140 metrov. Cestujúci majú k dispozícii klimatizovanú kabínu. Spodný úsek je určený pre 80 cestujúcich a môže prepraviť 800 cestujúcich za hodinu v oboch smeroch. Horný úsek má kabíny len pre 75 cestujúcich a má kapacitu 600 cestujúcich za hodinu. Cesta v prvom úseku trvá štyri minúty, zatiaľ čo v druhom úseku je cesta o minútu dlhšia. Počas cesty sa panoramatické kabíny otáčajú, takže cestujúci majú výhľad na všetky svetové strany a nič im neunikne. Keďže cesta lanovkou trvá len niekoľko minút, sú tu miesta na státie. V kabíne je len niekoľko polohovateľných sedadiel pre telesne postihnutých cestujúcich. Zaujímavosťou je, že na strechách hornej stanice lanovky bola vytvorená sústava terás, ktoré ponúkajú jedinečný výhľad na masív najvyššej hory Európy. Na tejto terase sú lavičky, ktoré dodal český firm mmcité z Bílovíc pri Svitavách. Spoločnosť uspela vo výberovom konaní spomedzi desiatich svetových výrobcov mestského nábytku.

Mi teleférico, Bolívia

bolivia

Verejná doprava má mnoho podôb. Bežne sa jazdí metrom a v Bolívii existuje dokonca verejná doprava v oblakoch. Lanovka, ktorá sa nazýva Mi Teleférico, vlastne slúži ako verejná doprava v Bolívii. Spája metropolu La Paz, ktorá je najvyššie položeným hlavným mestom na svete, s  mestom El Alto. Lanovka bola otvorená v roku 2014, v súčasnosti má osem liniek a do budúcnosti sa uvažuje o jej ďalšom rozšírení. Hlavné mesto Bolívie sa nachádza vo výške 3 460 metrov nad morom. Kvôli smogu a neustálym dopravným zápcham sa tu vybudovala sieť lanoviek, ktoré v súčasnosti merajú 30 kilometrov. Hoci La Paz nie je jediným mesto, ktoré začlenilo lanovky do verejnej dopravy lanovky, je to jediné mesto na svete, ktoré využíva lanovku ako nosnú časť svojho verejnej dopravy. Denne prepravuje takmer 200 000 cestujúcich denne a jej kapacita je sa buduje tak, aby mohla prepraviť až 3 00 tisíc ľudí denne.

Mérida, Venezuela

v

Budeme sa zdržiavať na juhoamerickom kontinente. Vo Venezuele nájdeme najvyššiu lanovku. Mérida sa šplhá do výšky 4 766 metrov a celkovo meria viac ako 12 kilometrov. Ide o systém štyroch navzájom prepojených lanoviek z Méridy (1 577 metrov nad morom) na andský vrchol Pico Espejo. Celkovo trasa trvá približne hodinu. Lanovka bola postavená v roku 1959 a je držiteľkou mnohých rekordov. Okrem iného je to lanovka s voľným rozpätím viac ako tri kilometre bez podpery.
V roku 2008 bola lanovka kvôli svojmu technickému stavu zatvorená a o tri roky neskôr sa začala jej modernizácia. Znovu otvorená bola v roku 2016. Každý úsek trasy má dva jazdné pruhy. Jedna kabína môže prepravovať 36 cestujúcich.

České lanovky

cesko

Prvá

Úplne prvou lanovkou na českom území bol systém pozemnej kyvadlovej dopravy v Prahe. Viedla z dnešného Štefánikovho mosta na Letnú a do prevádzky bola uvedená v roku 1891. Spočiatku bola poháňaná vodou, ale začiatkom 20. storočia bola elektrifikovaná. Po prvej svetovej vojne bola lanovka zastavená a neskôr nahradená eskalátormi, ktoré fungovali až do roku 1935. 

Najstaršia slúžiaca

Lanovka na pražský Petřín oslávila tento rok 130 rokov od svojho otvorenia. Je tak najstaršou fungujúcou lanovkou na českom území. Hoci pôvodne bola lanovka dlhá len 383 metrov a premávala len v blízkosti dnešnej zastávky Nebozízek. Pozemná kyvadlová doprava fungovala na vodný pohon až do prvej svetovej vojny. Potom bola prevádzka zastavená. Po jej obnovení začala lanovka v roku 932 premávať na elektrický pohon na vrchol Petřína, kde premáva dodnes. Lanovka patrí do systému pražskej mestskej hromadnej dopravy. V blízkej budúcnosti sa lanovka bude rekonštruovať. Tá by sa mala začať najskôr v roku 2024 a v tom istom roku by mohla lanovka opäť začať premávať. Rekonštrukcia by mala trvať šesť až osem mesiacov. Hlavným dôvodom rekonštrukcie je koľajové teleso. Lanovka by mala dostať aj nové vozne. Základný systém lanovky, ktorý bol v priebehu rokov modernizovaný a digitalizovaný, zostane nezmenený. Jej pohon pochádza z roku 1931 a je pamiatkovo chránený.

Najstaršia sedačková lanovka 

Lanovka v Beskydách z Ráztoky na Pustevny, ktorá začala prevádzku 4. marca 940, je nielen najstaršou sedačkovou lanovkou v Českej republike, ale aj v Európe. Hoci ju postupne nahradili modernejšie, stále nadväzuje na pôvodnú historickú lanovku. A prečo bola prvá lanovka pre lyžiarov postavená práve tu? Dôvod je jednoduchý. Keď sa Československo muselo v roku 1938 vzdať pohraničia a o niekoľko mesiacov neskôr vznikol Protektorát Čechy a Morava, jediné hory s nadmorskou výškou nad 1 000 metrov, boli Moravskosliezske Beskydy. Preto bola postavená lanovka
tu. Spolu s ňou boli vybudované aj lyžiarske svahy.

Čítať ďalej Zobraziť menej