▲ Britský moderátor je veľmi kontroverzný, sám ale hovorí, že jeho relácie majú byť vtipné, nie politicky korektné
Jeremy Charles Robert Clarkson sa narodil rodičom, ktorí veľmi dbali na vzdelanie svojich detí. Matka pôsobila ako učiteľka a otec bol obchodný zástupca. Už keď bol Jeremy malý, prihlásili ho na výberové súkromné školy bez toho, aby v tom čase vedeli, ako budú platiť vysoké školné. Manželia Clarksonovci, ktorí sa zameriavali na výrobu a predaj čajového pečiva, sa jedného dňa rozhodli vyrobiť pre svoje deti hračku medveďa Paddingtona. Plyšový medvedík mal taký veľký úspech, že sa objednávky naň začali hrnúť, a tak hračku predávali prostredníctvom svojho obchodu. Neskôr sa však ukázalo, že nemali na predaj tejto hračky licenciu. Pán Clarkson sa preto vydal do Londýna vyriešiť problematiku ochrannej známky s autorom známeho medveďa Michaelom Bondom. Dohoda sa podarila a Clarksonovci získali celosvetovú licenciu na predaj tejto hračky, ktorú po niekoľkých rokoch predali obchodnému reťazcu hračkárstva Hamley’s. Zanedlho nato oslávil Jeremy svoje trináste narodeniny. Zo získaných peňazí mohli potom jeho ro- dičia financovať synovo štúdium na súkromných školách. Medzi jednu z nich patrila aj Repton School. Na tejto škole bol Jeremy Clarkson podľa svojich slov dosť nešťastný aj pre rozsiahle šikanovanie. Nielenže mu spolužiaci ničili veci, ale ubližovali mu aj fyzicky a psychicky. Zo školy bol ale napokon vylúčený práve Jeremy – pre pitie a fajčenie. Toto štúdium však zohralo v jeho živote zásadnú úlohu. Práve tu totiž spoznal neskoršieho inžiniera formuly 1 – Adriana Neweyho, ako aj budúceho výkonného producenta relácie Top Gear Andyho Wilmana.
Z NOVÍN DO TV
Jeho publicistická kariéra sa rozbehla v menších novinách. Postupne začal písať o automobiloch do niekoľkých magazínov vrátane časopisu Top Gear, ktorý vznikol v roku 1993. S Jeremyho popularitou sa zväčšo- valo aj portfólio novín, do ktorých prispieval. Okrem tých britských sa jeho stĺpiky objavovali – či stále objavujú – v novinách v Austrálii alebo aj v Kanade. Z ich výberu dokonca vydal knihu. Zásadným pre jeho budúcu kariéru sa stal rok 1984, keď sa spolupodieľal na založení Motoristickej tlačovej agentúry. Tak sa dostal prvýkrát k testovaniu automobilov. Zaujal najmä svojimi vtipnými a nevšednými recenziami, ktoré sa nezriedka stali doslova tŕňom v oku automobiliek, ktorých sa negatívna recenzia týkala. Koniec koncov aj ako moderátor programu Top Gear vynikal svojimi politicky nekorektnými komentármi. Dokázal hovoriť nielen o automobiloch a motoroch, ale aj o ďalších spoločenských témach, či už išlo o globálne otepľovanie, alebo iné. Veľkou témou je pre neho aj futbal. Moderátor stihol dourážať vari všetky britské futbalové tímy s jedinou výnimkou – Chelsea FC. Londýnsky klub, v ktorom strávil značnú časť kariéry aj český brankár Petr Čech, je totiž Clarksonovým obľúbeným tímom. Svojim kritikom vždy odpovedal, že sa snaží byť zábavný. To je jeho cieľ, a nie politická korektnosť. Veľa rokov patrila relácia Top Gear medzi najsledovanejšie relácie britskej stanice BBC a prebralo ju aj mnoho zahraničných televíznych spoločností.
ZBIERKA VOZIDIEL
Jeremy Clarkson je veľkým fanúšikom automobilov aj v súkromí. Traduje sa o ňom, že na Zemi nie je auto, ktoré by nešoféroval. Okrem osobných áut sa posadil aj za volant mikrobusu, nákladného automobilu či superšportov. Presný počet vozidiel, ktoré vlastní, nie je známy, pretože sa neustále mení. Nie je ich však menej ako 25. V jeho garáži nájdeme napríklad Range Rover TDV8 Vogue SE, Alfu Romeo GTV6, Lamborghini Gallardo Spyder, Ferrari F355, Volvo XC90, BMW 3.0L CSL a ďalšie a ďalšie modely.
Zásadným pre jeho budúcu kariéru sa stal rok 1984, keď sa spolupodieľal na založení Motoristickej tlačovej agentúry. Tak sa dostal prvýkrát k testovaniu automobilov.
▲ Vďaka moderovaniu relácie Top Gear či neskôr The Grand Tour mohol Jeremy Clarkson vyskúšať hádam všetky vozidlá, ktoréna svete sú, napríklad aj tento model Aston Martin DBS
ODCHOD Z BBC I TOP GEARU
Jeremy Clarkson strávil na stanici BBC 27 rokov. Jeho pôsobenie ukončil zatiaľ nevyjasnený incident, ktorý sa stal v jednom britskom hoteli po nakrúcaní. Štáb dorazil do hotela neskôr a na večeru už boli k dispozícii len studené pokrmy. Podľa svedkov sa moderátor dožadoval steaku. Všetko vyvrcholilo tým, že sa Jeremy Clarkson dostal do konfliktu s členom produkcie, ktorý mal catering na starosti. Či išlo len o slovnú výmenu názorov, alebo o bitku, nie je ani po piatich rokoch známe. Výsledkom bolo odvolanie známeho moderátora z relácie. Ten však nakoniec odišiel nielen z programu, ale aj z BBC. Top Gear po krátkej pauze vznikol v inovovanej podobe a pôvodná trojica, ktorú okrem Clarksona tvorí ešte Richard Hammond a James May, prešla pod krídla spoločnosti Amazon, kde vznikla nová relácia na motívy Top Gearu. Jeremy Clarkson sa neskôr za incident ospravedlnil. Nová relácia The Grand Tour vydržala v pôvodnom for- máte tri sezóny, než sa Amazon rozhodol pre zmenu a program bude teraz pokračovať formou špeciálov. Koniec koncov ako povedala sama trojica moderátorov, majú fanúšikom stále čo priniesť, pretože „je veľa miest, kde ešte neboli, veľa áut, ktoré Richard ešte nenabúral, a veľa ľudí, ktorých Jeremy ešte neurazil“.