Pán Kimlička, vy ste súčasťou Arvalu od jeho založenia na Slovensku. Ako si spomínate na svoje začiatky v Arvale?
Všetko sa začalo v lete roku 2004, keď spo- ločnosť Arval začala pôsobiť aj na Slovensku. V tom čase naša hlavná konkurencia už bola niekoľko rokov etablovaná na trhu. Značka Arval bola vtedy pre väčšinu našich partnerov neznámy pojem. Museli sme si získať dôveru zákazníkov a dodávateľov. Aby sme sa prepracovali medzi trhových lídrov, mu- seli sme medziročne rásť výrazne rýchlejšie ako naša etablovaná konkurencia či noví hráči. Bola to veľmi náročné, zároveň však krásne obdobie, na ktoré rád spomínam. Všetko bolo a je postavené na ľuďoch, na ich prístupe, nasadení, dôvere, schopnosti sa učiť, improvizovať a prispôsobovať sa novým výzvam. Pri rozbehu firmy sme ne- disponovali veľmi sofistikovanými IT riešeniami, zároveň sme boli malý tím, kde, ako sa hovorí, všetci robili skoro všetko. Vždy sme však boli veľmi dobrý kolektív, a to pri- nieslo svoje ovocie.
Ako sa Arvalu darilo presadiť na slovenskom trhu? Ponuka operatívneho lízingu bola v tom čase pre firmy novinkou, ktorú predtým u nás veľmi nepoznali.
Penetrácia operatívneho lízingu bola pred dvoma desaťročiami nízka. Mnoho kontraktov na trhu malo len samotné financovanie
bez služieb, takže to v pravej podstate nebol
„full service leasing“. Arval presadzoval od začiatku stratégiu zahrnutých služieb a fi- xovania rizík zostatkových hodnôt na strane prenajímateľa. Takto nastavený produkt sa postupom času stal trhovým benchmarkom. Zo začiatku boli našimi klientmi predovšetkým dcérske spoločnosti zahraničných firiem, kde v materských krajinách bol operatívny lízing známy a intenzívne využívaný. Postupom času sa aj rýdzo slovenské podnikateľské subjekty začali zaujímať o tento druh financovania.
Čo bola pre vás neskôr tá najväčšia zmena, ktorú ste v Arvale zažili a riešili?
Spomenul by som viacero zmien alebo míľnikov, ktoré považujem za kľúčové. Získanie veľkých klientov – skupiny SPP, kde poskytujeme služby viac ako trinásť rokov so špecifickým nastavením – podporou našich kolegov priamo v rámci dedikovaných lokalít po celom Slovensku, klientov Slovak Telekom a Slovenskú poštu. Dôležitým míľnikom bola komplexná zmena informačného systému, ktorá sa dotkla všetkých oddelení našej spoločnosti, neskorší prechod na samokrytie poistných rizík v rámci spolupráce s kaptívnou poisťovňou Greenval a stále pomerne čerstvé spustenie retailového predajného kanála.
„Nové trendy a technologický pokrok budú hrať rozhodujúcu úlohu v očakávaných zmenách v štyroch kľúčových oblastiach: autonómia, zdieľaná mobilita, elektrifikácia a konektivita.“
Peter Kimlička, Business Transformation Director Arvalu Slovakia
Vieme, že za roky vášho pôsobenia zasiahli svetovú ekonomiku dve veľké krízy – finančná okolo roku 2008 a nie dávno skončená kríza vyvolaná globálnou pandémiou. Ako sa Arvalu podarilo vyrovnať s týmito ekonomickými otrasmi?
V rokoch 2008 a 2009 naše podnikanie významne zasiahla kombinácia dvoch faktorov. Kríza, ktorú spomínate, kombinovaná so vstupom Slovenska do menovej únie v lete 2008 a fixáciou kurzu koruny k euru. Roky pred vstupom do menovej únie bol výmenný kurz eura aj na hodnotách oko- lo štyridsať slovenských korún za euro, čo sa premietalo do nákupných cien vozidiel. Po prijatí eura ako jednotnej meny sa ceny zreálnili – znížené nákupné ceny vozidiel v kombinácii s ekonomickou krízou nám spôsobili problémy pri opätovnom predaji vrátených vozidiel z ukončených kontraktov. Ekonomická neistota výrazne znížila dopyt a ešte viac tlačila ceny dole, čo spôsobilo straty pri odpredaji jazdených vozidiel. Našou výhodou bolo a je, že máme za sebou finančne silnú materskú spoločnosť, ktorá je schopná absorbovať aj potenciálne negatívne výkyvy na jednotlivých trhoch, kde pôsobí naša skupina.
Ako by ste pomenovali najväčšie výzvy súčasnosti pre váš biznis? A do akej miery sú ovplyvnené elektromobilitou?
Automobilový priemysel čelil v posledných rokoch viacerým krízam. Dodávatelia sa musia vyrovnávať s mnohými výzvami, ako sú nákladné regulačné rámce, rastúce ceny surovín, zvyšujúce sa náklady na prácu, kapitálové obmedzenia a podobne. Hlavnými výzvami sú globálne zmeny, inovácie a technologická transformácia, ktorou automobilový priemysel prechádza. Pandémia koronavírusu zasiahla rovnováhu ponuky a dopytu, spôsobila výpadky v dodávateľských reťazcoch, čipová kríza a vojna na Ukrajine zase zrýchlila rast cien komodít a inflačný tlak. Významný je aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, masívna inflácia, rastúce úrokové sadzby a v neposlednom rade aj súperenie medzi čínskymi, kórejskými, európskymi a americkými producentmi vozidiel, ktoré môže prerásť do „obchodnej vojny“. Všetky tieto faktory majú vplyv na celý priemysel, vrátane automobilového.
Rozhodnutie Európskej komisie do roku 2035 ukončiť predaj vozidiel so spaľovacími motormi je pomerne odvážne a čas ukáže, či to bude reálne. Už dnes vidíme zásad- né rozdiely medzi krajinami a regiónmi v spotrebiteľských preferenciách a kúpnej sile. Kým napríklad v severských krajinách, Beneluxe, Spojenom kráľovstve je podiel čisto elektrických vozidiel na celkových nových objednávkach 40-50 %, Taliansko, Španielsko či Stredná Európa je s podielom 6-8 % úplne niekde inde. V Nemecku po zrušení subvencií výrazne poklesol predaj elektromobilov. Arval je aktívnym podporovateľom rozvoja elektromobility, zároveň sa však snažíme mať triezvy pohľad na túto tému a vnímame elektromobilitu ako alternatívu, ktorá s aktuálnymi technológiami nie je ultimátnym riešením pre každého. Aby sme elektroautám a ich prevádzke rozumeli, sami ich používame v rámci interného fleetu a zbierame skúsenosti. Takto môžeme lepšie našim klientom poradiť a navrhnúť im vhodné riešenie pre konkrétne scenáre využitia fleetu, vzhľadom na to, že na batériových vozidlách sme už sami najazdili sumárne takmer jeden a pol milióna kilometrov a máme skúsenosti s nabíjaním nielen vo verejnej sieti, ale aj v rámci súkromných nabíjacích bodov budovaných vo firmách alebo zriadených v miestach bydliska samotných vodičov. Nové batériové technológie, ktoré očakávame v priebehu dvoch-troch rokov, dobudovanie verejnej a súkromnej nabíjacej infraštruktúry v rámci Slovenska a konkurenčný boj, ktorý by mal znížiť obstarávacie ceny vozidiel, by mohli pomôcť rozvoju elektromobility aj v našom regióne.
Ako vidíte perspektívu operatívneho lízin- gu a služieb podporujúcich mobilitu? Čo môžeme v budúcnosti očakávať?
Nové trendy a technologický pokrok budú hrať rozhodujúcu úlohu v očakávaných zmenách v štyroch kľúčových oblastiach: autonómia, zdieľaná mobilita, elektrifikácia a konektivita. Autonómna jazda sa postupne presúva z vedecko-fantastickej predstavy do mestských ulíc. Veľa firiem súperí o líderstvo v tomto priestore, predovšetkým Mercedes, Tesla, Google. Mercedes predbehol Teslu a ako prvý výrobca môže predávať vozidlá s úrovňou 3. Tento systém môže plne automaticky zasahovať do riadenia a meniť smer či rýchlosť jazdy podľa okolitého prostredia. Vodič nemusí mať ruky na volante a môže sa venovať iným činnostiam, no stále musí byť pripravený okamžite zasiahnuť v prípade nutnosti. Cieľom je dosiahnuť najvyšší stupeň autonómnej jazdy, tzv. úroveň 5, kedy je auto schopné jazdiť úplne bez vodiča, ktorý vlastne prechádza do pozície spolujazdca. Všetko a za všetkých okolností prebieha pod kontrolou pokročilého asistenčného systému.
„Arval Slovakia chce svojim klientom neustále prinášať nové produkty a služby tak, aby sme boli ako líder na čele technologického pokroku a inovačných riešení…“
Väčšinu času životnosti stoja vozidlá za- parkované bez využitia. Zároveň je cestná infraštruktúra preplnená, čo vedie k rozvoju zdieľanej mobility. Tento trend bude zohrávať kľúčovú úlohu pri rozvoji inteligentnejších miest. Napríklad, UberX Share ponúka možnosť, kde sa zákazníci rozhodnú umožniť vodičovi vyzdvihnúť ďalších cestujúcich na ceste s možnosťou zdieľania celkových nákladov. Environmentálny aspekt v kombinácii s výhodnejšími cenami robí tento trend atraktívnym.
Čoraz častejšie sa hovorí aj o „jazde na požiadanie“. Čo to v praxi znamená?
Áno, ďalším trendom v rámci zdieľanej mobility bude jazda na požiadanie – Mobility-as-a-Service (MaaS). Stáva sa čoraz populárnejším riešením nákupu vozidiel. Ide o „obstaranie“ vozidiel na základe pred- platného. Jednou z možností spoločného mobilného priestoru v budúcnosti je príležitosť pre vlastníkov autonómnych vozidiel prenajať si svoje vozidlá, zatiaľ čo ich nepoužívajú. Vozidlá môžu generovať majiteľovi dodatočný príjem a znížiť počet vozidiel v obehu potrebných pre rovnaký počet ľudí. Dnešné vozidlá sú už oveľa viac „connected“ ako kedykoľvek predtým; vstavaná navigácia sa stáva štandardom, Bluetooth nahradil AUX káble pre audio a takisto aj pre pripojenie smartfónov; vo vozidlách máme k dispozícii online hudobné databázy ako Spotify, správy, predpoveď počasia a podobne. To je už dlhšie štandardom. Výrobcovia však idú v konektivite ďalej. Niektorí už umožňujú aktualizovať softvér riadiacich jednotiek vo vozidlách over-the-air, to znamená bez nutnosti navštíviť servisné stredisko. Zmena softvéru často znamená pridanie nových funkcionalít alebo vylepšenie existujúcich. Samozrejme, ruka v ruke s novými technológiami vyvstáva aj otázka bezpečnosti. Či už z pohľadu ochrany súkromia osôb (vozidlá môžu zbierať veľký objem dát) a aj z pohľadu bezpečnosti systémov, nabúrania sa do databáz alebo do samotných vozidiel neoprávnenými osobami.
Môžete na záver prezradiť, ako niektoré z týchto noviniek v blízkom čase uľahčia život klientom Arvalu?
Arval v rámci spomínaných trendov uviedol produkt Car sharing, kde vieme zdieľaním vozidla v rámci skupiny užívateľov priniesť pre firmy úspory z pohľadu zníženia počtu disponibilných vozidiel a zároveň efektívnejšie manažovanie napríklad poolových vozidiel bez nutnosti fyzického odovzdávania kľúčov od vozidla a fyzického preberania vozidla medzi správcom vozidlového parku a vodičom. V oblasti „connected cars“ máme už pre niektoré značky prístup k OEM dátam z vozidla a budeme tak môcť aktívnejšie manažovať flotilu vzhľadom na informácie, ktoré budeme čerpať priamo z vozidla – napríklad plánovanie servisných prehliadok, asistenciu a objednanie do servisu na základe výstražných kódov z palubnej dosky, získať detekciu nehodovej udalosti, dohľadať odcudzené vozidlo a podobne. Arval Slovakia chce svojim klientom neustále prinášať nové produkty a služby tak, aby sme boli ako líder na čele technologické- ho pokroku a inovačných riešení v súlade s dlhodobým udržateľným rozvojom podnikania a celej spoločnosti.