najznamejsie vodne

Najznámejšie vodné diela

Zaujímavosti 20 Apr 2023 , by
Arval Slovakia

Stavba priehrad má dlhú tradíciu a je jedným z najstarších vodohospodárskych diel vôbec. Prvé stavby tohto typu boli postavené už v staroveku. Najstaršia zachovaná priehrada sa nachádza južne od Káhiry v Egypte. a pochádza z obdobia 5000 rokov pred naším letopočtom. Priehrady však stavali aj iné staroveké civilizácie, napríklad v Indii, Číne a Mezopotámii. V Európe sa prvé priehrady objavili až dve storočia pred Kristom vďaka Rimanom. S rozvojom civilizácie a rastom počtu obyvateľov sa zvyšovali nároky na zásobovanie vodou. a v 19. a 20. storočí došlo k najväčšiemu rozmachu ich výstavby, a to aj v súvislosti s priemyselnou revolúciou. V súčasnosti na celom svete postavených 45 000 až 50 000 priehrad. Vybrali sme pre vás niekoľko najzaujímavejších priehrad. Každá z nich je špecifická alebo jedinečná.

nevada

HOOVEROVA PRIEHRADA, USA NEVADA

 

Kedysi to bola najväčšia a najznámejšia priehrada na svete. Bola držiteľom mnohých rekordov, ktoré však odniesol čas. Dnes však zostáva jednou z ikon Spojených štátov. Priehrada, pomenovaná po prezidentovi Hooverovi, bola postavená v Mohavskej púšti v 30. rokoch 20. storočia. V tej dobe, keď sem neviedli žiadne cesty a USA aj celý svet sa nachádzali v hospodárskej kríze. Napriek tomu, alebo možno práve preto, bola táto jedinečná stavba dokončená dva roky pred plánovaným termínom. Hospodárska kríza a nezamestnanosť umožnili zamestnať 20 000 robotníkov za minimálnu mzdu 5 dolárov na deň. Pracovali 24 hodín denne v troch zmenách v doslova vražedných podmienkach. O život tu prišlo približne sto mužov, čo pripomína pamätník pri priehrade. Napriek tomu sa vtedy zrodil neuveriteľný skvost, ktorý dodnes láka turistov. A prečo nie? Keď je Las Vegas vzdialené len 50 kilometrov. Hooverova priehrada sa nachádza na rieke Colorado na hranici Nevady a Arizony. Je vysoká 220 metrov a dlhá 379 metrov. Pri svojej základni je široká 200 metrov a 15 metrov na vrchole. Ak by sa priehrada betónovala bežným spôsobom, teda betón by sa lial do konštrukcie, trvalo by 125 rokov, kým by úplne stvrdla. Preto sa použilo 215 betónových blokov rôznych veľkostí. Ani po 80 rokoch však konštrukcia úplne nevytvrdla. Celkovo sa použilo 3,5 milióna m3 betónu a odstránilo sa osem miliónov ton horniny.
Priehrada je vyhľadávaným turistickým miestom. Ponúka krásny výhľad na okolie a tiež ukazuje, ako sa hladina vody počas roka mení. Zaujímavosťou je, že podľa dokumentárneho filmu Život po ľuďoch by táto elektráreň mohla fungovať najdlhšie bez zásahu človeka, a to až desať rokov.

 

brazil

ITAIPU, PARAGUAJ, BRAZÍLIA

Nie najväčšia, ale stále jedna z najvýkonnejších elektrární na svete. Rok čo rok súperí o túto pozíciu s Tromi roklinami. Keď v roku 2013 prekonala svetový rekord a vyrobila 98,6 TWh, bolo to dostatok energie na napájanie celej Českej republiky na rok a pol. To je Itaipu alebo Spievajúci kameň, ako znie doslovný preklad názvu tejto vodnej nádrže, v ktorej sa nachádza jedna z najvýkonnejších vodných elektrární na svete. Jej výkon sa rovná výkonu približne siedmich Temelínov.
Táto gigantická vodná elektráreň sa nachádza na rieke Paraná na hranici medzi Brazíliou a Paraguajom. Na jej výstavbe sa dohodli obe krajiny. Projekt zahŕňal 40 000 pracovníkov. Priehrada je vysoká 196 metrov a dlhá viac ako sedem kilometrov. Výkon elektrárne pokryje 90 % spotreby energie Paraguaja a 19 % spotreby energie Brazílie. Keďže Paraguaj nespotrebuje toľko energie, predáva ju Brazílii. Paradoxne, v praxi Brazília kupuje energiu vyrobenú v elektrárni, ktorú vlastní. V roku 1994 bola táto priehrada zaradená medzi sedem divov moderného sveta. Bola vybraná do spoločnosti takých divov, ako sú tunel pod Lamanšským prielivom, Empire State Bulding, most Golden Gate, CN Tower v Toronte, poldre v Holandsku a Panamský prieplav. Výstavba tejto priehrady sa nezaobišla bez kritiky. Zničené boli napríklad vodopády Guaire, ktoré boli najvodnatejším vodopádom v Južnej Amerike. Počas napúšťania priehrady sa uskutočnila tzv. akcia Mymba Kuera na záchranu miestneho ekosystému. Previezlo sa sto druhov živočíchov a na brehoch sa vysadilo viac ako 17 miliónov sadeníc. Priehrada Itaipu je tiež miestom, ktoré často navštevujú turisti. Práve pre nich boli zavedené nočné prehliadky, počas ktorých je priehrada osvetlená.

svajciarsko

GRANDE DIXENCE, ŠVAJČIARSKO

Najvyššia priehrada v Európe je zároveň najväčšou gravitačnou priehradou na svete. Tieto typy priehrad sú postavené z lomového kameňa alebo betónu a majú trojuholníkový tvar. Grande Dixence dosahuje dĺžku 748 metrov a je vysoká 285 metrov. Najvyšší bod priehrady sa nachádza v nadmorskej výške 2 365 metrov a nad ním sa týčia majestátne Alpy. Priehrada zadržiava 40 miliónov kubických metrov vody, čo je oveľa viac ako prietok Dixence, ktorá nie je veľkou riekou. Priehradu však napája aj veľké množstvo podzemných kanálov a tunelov, ktoré zväčšujú objem vody. Väčšina vody pochádza z ľadovcov, ktoré sa topia počas leta. Priehrada je zvyčajne plná koncom septembra a hladina vody je najnižšia okolo apríla. Voda sa rozvádza kanálmi do troch elektrární v okolí rieky Rhone. Zaujímavosťou tejto priehrady je, že pod hladinou jazera sa nachádza ďalšia priehrada. Je oveľa menšia, bola postavená v 30. rokoch 20. storočia, ale bola nedostatočná. Preto bola postavená Grande Dixence.

Čítať ďalej Zobraziť menej