Zurich

Our World Mobility Tour: Zürich, mesto s vysokou kvalitou života

Firemná komunikácia 24 Jan 2022 , by
Arval Mobility Observatory

Ďalšou zastávkou našej World Mobility Tour je mesto Zürich, mesto, ktoré je často uznávané ako mesto s veľmi vysokou kvalitou života pre svojich obyvateľov. Naša diskusia s Annou Schindlerovou, riaditeľkou Úradu pre mestský rozvoj mesta Zürich, nám umožňuje odhaliť všetky aspekty a stratégiu tohto mesta v súvislosti s témou mobility.

Zürich má vo Švajčiarsku jedinečné postavenie. Je to najväčšie mesto krajiny a je domovom medzinárodne uznávaného finančného centra, ako aj centra ekonomického regiónu. Zürich je hlavným mestom rovnomenného kantónu a centrom viacerých regiónov, ktoré majú spolu približne 1,9 milióna obyvateľov. Vysoká životná úroveň, práca a ubytovanie sú pravidelne potvrdené v prieskumoch miestnych obyvateľov a Zürich sa stabilne umiestňuje na popredných miestach medzinárodných rebríčkov miest z hľadiska kvality života.

Arval Mobility Observatory: Aký bol vývoj vášho mesta za posledných 10 rokov?

Anna Schindler: Zaznamenali sme rast populácie, ktorý má za následok väčšie zahusťovanie, väčšiu premávku a väčšie zápchy. Viac ľudí dochádza za prácou, viac ľudí prichádza každý deň do mesta. V Zürichu denne pracuje okolo 480 000 ľudí a treba pripočítať aj počet študentov študujúcich v meste. Dostávame sa tak k číslu 600 000, ktorí denne dochádzajú do Zürichu, do mesta s populáciou 440 000 osôb.

Aké ciele chcete dosiahnuť v oblasti vplyvu na životné prostredie a preťaženie na cestách?

Našim cieľom je dosiahnuť verejnú dopravu a na to, aby sa zvýšil počet obyvateľov a zvýšený dopyt po mobilite bol riadený v prvom rade v rámci siete verejnej dopravy. S konfrontáciou s výzvou vyplývajúcou z cieľových opatrení a jasnými prioritami spustila mestská rada v júni 2012 program mestskej dopravy s názvom «Stadtverkehr 2025». Tu sú niektoré z cieľov uvedených v tomto programe:

  • Podiel verejnej dopravy, pešej a cyklistickej dopravy na celkovom objeme dopravy v meste Zürich sa má do 10 rokov zvýšiť najmenej o 10 percentuálnych bodov;

  • Má sa zlepšiť dostupnosť a atraktívnosť verejnej dopravy spolu s pešou a cyklistickou dopravou;
  • Celková kapacita dopravnej siete pre motorizovanú súkromnú dopravu sa nezvýši.

Zurich by chcel dosiahnuť čistý nulový cieľ do roku 2040. Vyvíjame niektoré iniciatívy, ako je obmedzenie rýchlosti na 30 km/h na mnohých cestách v meste, elektronická mobilita, elektronické autobusy, e doprava.

Aký je mix mobility používaný na každodenné dochádzanie?

Verejná doprava je najobľúbenejším spôsobom dopravy, čo predstavuje 47 % ciest v Zürichu, cyklistika 9 %, osobné autá 9 %.

50 % domácností nemá v Zürichu auto a medzi tými, ktoré ho majú, len 13 % používa svoje auto pravidelne.

Čo sa týka mobility, aké sú rôzne riešenia dostupné v Zürichu?

Zürich má modernú sieť verejnej dopravy: električky, autobusy, trajekty, prímestské vlaky a pozemné lanovky tvoria komplexnú a efektívnu škálu možností dopravy. Naša sieť verejnej dopravy je naozaj dobrá a skutočne silná.

Chceme tiež pokračovať v úsilí o používanie bicyklov. Musíme dosiahnuť dobré využitie súkromnej a obchodnej dopravy a skombinovať ich, aby sme umožnili ľahký prístup do centra mesta, dosiahli náš čistý nulový cieľ a aby sa doprava stala udržateľnejšou.

V novembri 2020 sa Dopravný úrad v Zürichu (VBZ) spojil s dopravnou firmou ViaVan s cieľom spustiť „Pikmi“. „Pikmi“ je prvá „služba na požiadanie“ v Zürichu pre verejnú dopravu. Minibusy sú k dispozícii každý večer za štandardné poplatky za verejnú dopravu. V rámci 18-mesačného pilotného projektu ViaVan poskytuje zdieľané služby na vyžiadanie od 20:00 do polnoci, od pondelka do nedele, aby vyplnili súčasné medzery v poskytovaní verejnej dopravy. Cestujúci si môžu zarezervovať jazdu cez aplikáciu „Pikmi“ a zaplatiť tak, že vodičovi predložia platný lístok na MHD. Cestujúci môžu službu využiť v spojení s inými formami verejnej dopravy. Táto nová služba sa ukazuje ako veľmi úspešná a funguje dobre.

Čo sa týka bicyklov, momentálne máme v meste 807 km cyklotrás.

V Zürichu nájdete množstvo riešení zdieľanej mobility, ako je zdieľanie bicyklov, zdieľanie áut. Čo sa týka car-sharingových riešení, jedným z poskytovateľov je Mobility, jedna z najstarších car-sharingových spoločností v Európe, ktorá bola založená v roku 1997 a prevádzkuje viac ako 1 540 staníc po celom Švajčiarsku.

Ako podporujete rozvoj týchto riešení z hľadiska infraštruktúry?

Máme stratégiu implementovať viac nabíjacích staníc a sprístupniť ich. V budúcnosti máme plány na ďalší rozvoj; ako a kde ešte treba definovať. Mesto ani kantón nemajú zavedené žiadne pravidlo o počte nabíjacích staníc v súkromnom priestore.

Pokiaľ ide o bicykle, máme politický cieľ zaviesť 50 km vysokorýchlostnú cestu pre elektronické bicykle.

Prostredníctvom novej stratégie «Stadträume und Mobilität» by sme chceli zatraktívniť verejné priestranstvá pre pešiu dopravu a implementovať zlepšenia pre cyklistickú dopravu. V súčasnosti máme veľa zmiešaného dopravného systému s verejnou dopravou a bicyklami zdieľajúcimi niektoré jazdné pruhy, čo predstavuje výzvy z hľadiska bezpečnosti. Cieľom je vybudovať súvislú a bezpečnú sieť cyklistických chodníkov v rámci mesta.

Mestská rada definovala stratégiu inteligentného mesta Zurich, aby sa Zürich stal inteligentným mestom. Aká je vaša politika z hľadiska otvorených údajov? Ako môžu údaje pomôcť mestu dosiahnuť ciele z hľadiska udržateľnosti?

Cieľom je byť štandardne otvorený, ale nemáme centralizované údaje, každé oddelenie spravuje svoje vlastné údaje s vlastnou politikou. V našej Stratégii Smart City Zurich podporujeme spoľahlivú a otvorenú dátovú infraštruktúru. Údaje a informácie mestskej správy, na ktoré sa nevzťahujú osobitné obmedzenia dôvernosti, sa sprístupňujú verejnosti. Pri nakladaní s osobnými údajmi má najvyššiu prioritu ochrana údajov a informačné sebaurčenie.

Máme veľmi dobrý príklad v oblasti mobility. V našej stratégii inteligentného mesta sme vyvinuli inovačný program s názvom „Innovation Fellowships“. Tento program umožňuje odborníkom zo spoločností alebo univerzít prispieť svojimi odbornými znalosťami v oblasti IKT a inovácií. «Fellows» pracujú v mestskej správe šesť až dvanásť mesiacov. V súčasnosti oddelenie dopravy spolupracuje s jedným z týchto kolegov: spolupracujú na údajoch od rôznych poskytovateľov riešení mobility a kombinujú tieto údaje s vlastnými údajmi. Vykonávajú analýzu, aby pochopili, ako ľudia využívajú tieto služby mikromobility, ako sú e-kolobežky, e-bicykle a riešenia zdieľania bicyklov. To im umožní pochopiť, ako regulovať tieto riešenia mobility v meste; čo nám tiež umožní spravovať inteligentný svetelný systém, čo vedie k menšiemu preťaženiu. Pracujeme na tom.

Aké sú vaše plány v oblasti mobility ako služby?

Pilotný projekt bol spustený pred dvoma rokmi s «YUMUV»; konsoliduje existujúce možnosti mestskej mobility, ako je verejná doprava alebo riešenia zdieľanej mobility. S «YUMUV» môžu jazdci plánovať výlety, kupovať lístky na verejnú dopravu, rezervovať a platiť za e-bicykle a e-kolobežky. Táto aplikácia je plánovač ciest z domu do domu v reálnom čase s multimodálnymi odporúčaniami pre jednorežimové a intermodálne cesty. Zrodila sa z úzkej spolupráce medzi Trafi, Švajčiarskymi federálnymi železnicami SBB CFF FFS a prevádzkovateľmi verejnej dopravy Verkehrsbetriebe Zürich, Basler Verkehrs-Betriebe BVB a BERNMOBIL.

Vidíte po pandémii COVID 19 nejakú zmenu v správaní obyvateľov Zürichu v súvislosti s mobilitou?

Zaznamenali sme nárast používania bicyklov a osobných áut na úkor verejnej dopravy.

V skutočnosti je to všeobecný trend vo všetkých európskych krajinách a ako vidíte vývoj mobility v nasledujúcich 10 rokoch?

Určite zvýšime rýchlosť 30 km/h na vnútromestských cestách. Budeme pracovať na bezpečnejšom používaní bicyklov v meste a na bezpečnej cyklistickej a pešej sieti.

Na záver, aké sú výhody vášho úspechu ako inteligentného mesta? Aké sú kľúčové komponenty pre mesto na dosiahnutie tohto stavu?

Najdôležitejším komponentom je prepojenie a o tom je aj naša inteligentná stratégia. „Smart“ znamená spájanie ľudí, spájanie organizácií alebo infraštruktúr takým spôsobom, aby sa vytvorila sociálna, ekologická alebo ekonomická pridaná hodnota.

Pracujeme na veľkom programe digitalizácie pre verejné služby a v správe mesta, ale je to len prostriedok na dosiahnutie tohto cieľa. Naozaj chceme využiť všetky technické pokroky v oblasti mobility, doručovania a bývania s cieľom dosiahnuť lepšie výsledky.

V skratke

- Obyvateľstvo: 440 000 obyvateľov plus 600 000 denne dochádzajúcich.

- Cyklotrasy v km: 807 km

- Električka: štrnásť električkových liniek po celom meste, ktoré obsluhujú viac ako 171,9 km tratí

- Autobus: 14 autobusových liniek v meste

- Trolejbus: systém pozostáva zo šiestich liniek s celkovou dĺžkou trasy 54,0 km

Čítať ďalej Zobraziť menej