Ľudia sa nemusia obávať nedostatku nabíjacích staníc. V porovnaní s čerpacími stanicami je ich v Českej republike dostatok. V súčasnosti je v Českej republike 2 500 nabíjacích staníc s takmer 5 000 nabíjacími bodmi. Ich využitie je v súčasnosti len trojpercentné.
Pre porovnanie, na jednu čerpaciu stanicu pripadá 1 600 áut so spaľovacím motorom a na jedno nabíjacie miesto päť elektromobilov, hovorí Holečková. Elektromobil s dojazdom 300 až 500 km je však podľa nej už vhodnou voľbou prakticky pre každého vodiča.
"Ak vezmeme do úvahy, že ľudia jazdia do práce a z práce v priemere 60 km, nabije sa im elektromobil raz cez víkend a potom jazdia päť dní. Elektromobil pohodlne zvládne cestu do Chorvátska s dvoma alebo tromi zastávkami na kávu a dobitie," povedala.
Cena sa zníži
V súčasnosti je možné získať na kúpu elektromobilu dotáciu až do výšky 200 000 Kč, ktorá čiastočne kompenzuje jeho vyššiu cenu. Holečková však uviedla, že aj cena bude postupne klesať na úroveň áut so spaľovacími motormi, podobne ako je to v prípade hybridov.
Výhodou elektromobilov je v súčasnosti možnosť bezplatného parkovania v pražských modrých a fialových zónach alebo skutočnosť, že nie je potrebné kupovať diaľničnú známku.
Dojazd elektromobilu je ovplyvnený mnohými faktormi, medzi hlavné patrí rýchlosť a teplota okolia alebo prevádzka klimatizácie. Napríklad Toyota bZ4X má z tohto dôvodu pridané špeciálne vyhrievacie panely na nohy vodiča, ktoré spolu s vyhrievanými sedadlami a volantom zabezpečujú tepelný komfort bez toho, aby bolo potrebné vyhrievať celé auto. Dôležité je tiež používať režim Eco alebo mať správne nahustené kolesá, dodala Holečková.
Elektrické vozidlo môže byť vo všeobecnosti výrazne energeticky účinnejšie ako spaľovací motor a jeho prevádzkové náklady a zaťaženie životného prostredia sa počas jeho životného cyklu rýchlo znižujú. Často diskutovaná životnosť batérií Toyota je garantovaná na milión kilometrov alebo desať rokov, a aj potom si zachová 70 % svojej kapacity.
Okrem toho Toyota dodáva svojim zákazníkom v rámci služby Toyota Charging Network nabíjaciu kartu, ktorú možno použiť na všetkých verejných nabíjacích staniciach nielen v Českej republike bez ohľadu na prevádzkovateľa. Karta je tiež prepojená s aplikáciou MyToyota, ktorá umožňuje inteligentné plánovanie ciest a možností dobíjania.
Elektrifikácia prišla v 90. rokoch minulého storočia
Toyota začala elektrifikovať svoje vozidlá v 90. rokoch minulého storočia, keď v roku 1997 predstavila Prius, prvé hybridné vozidlo. Potom pokračovala s plug-in alebo vodíkovou technológiou. V posledných rokoch sa ponuka čisto elektrických vozidiel rozšírila.
"Pre ostatné automobilky to bola revolúcia, keď prešli od spaľovacích k čisto elektrickým vozidlám. Pre nás to vlastne znamená len rozšírenie možností, ktoré môžeme poskytnúť našim klientom," uzavrela Holečková.
Už v budúcom roku rozšíri Toyota svoju ponuku o dva nové čisto elektrické modely. V budúcnosti plánuje mať elektrický variant v každom modelovom segmente.