Neďaleko texaského hlavného mesta Austin sa nachádza prírodný úkaz, ktorý akoby vypadol z katalógu exotických dovoleniek. Čiastočne prepadnutá jaskyňa ukrýva na dne jazierko, ktoré vzniklo pred niekoľkými tisíckami rokov zrútením klenby nad podzemnou riekou. Došlo k tomu v dôsledku erózie. Okrem jazierka turisti obdivujú aj zachovanú vápencovú stenu, z ktorej visia väčšie či menšie kvaple. Scenériu dopĺňa vodopád dopadajúci z výšky 15 metrov zo skalného previsu.
Medzi najnavštevovanejšie miesta Slovinska patria Škocjanské jaskyne, ktoré sú dokonca uvedené na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa neďaleko hraníc s Talianskom v blízkosti Terstu. Celý jaskynný súbor tvorí jedenásť rozvetvených jaskýň prepojených mostmi, a to buď prírodnými, alebo umelo vytvorenými. Celková dĺžka podzemného labyrintu je 5 800 metrov a verejnosti bola doposiaľ sprístupnená približne polovica podzemných priestorov. Niektoré jaskyne sú hlboké vyše 200 metrov, v komplexe nechýbajú ani vodopády. V jednej z jaskýň boli objavené archeologické predmety z obdobia starovekého Grécka. Pravdepodobne bola teda pútnickým miestom.
V Národnom parku Great Basin v Nevade (USA) sa nachádzajú jedinečné jaskyne vytvorené raritnými vápencovými formáciami. Objavil ich v roku 1885 Absalom Lehman, po ktorom dostali svoj názov. K objaveniu však došlo úplnou náhodou. Absalom Lehman ucítil podivný studený závan vychádzajúci zo zeme, ktorý nebol pre túto oblasť vôbec typický. Keď prešiel „vchodom“, uchvátili ho prítomné stalaktity a stalagmity. Ekosystém jaskyne je zároveň domovom niekoľkých živočíchov, ktoré na inom mieste nenájdeme. Sú to rôzne druhy pavúkov a hmyzu, napríklad šťúrik (pseudoškorpión).
4.JASKYŇA REED FLUTE, ČÍNA
Jaskyňa, ktorej názov by sa dal preložiť ako Trstinová flauta, je pýchou Číny. Názov sa odvodzuje od trstiny rastúcej neďaleko vchodu do jasky- ne, z ktorej je naozaj možné zhotoviť flautu. Táto jaskyňa bola prvý raz objavená pred 1 200 rokmi. K jej znovuobjaveniu potom došlo počas druhej svetovej vojny, keď na ňu narazili japonskí vojnoví zbehovia.Jaskyňa ponúka skutočne úchvatný pohľad na kvapľovú scenériu. Nájdeme tu stalagmity, stalaktity, stĺpy, kamenné záclony i kvety v rôznofarebných odtieňoch. Nádherný zážitok ešte umocňuje farebné osvietenie jaskyne, ktoré umožňuje špeciálna technológia.
Len 15 kilometrov od hlavného mesta Malajzie sa nachádza vápen- cová jaskyňa Batu, ktorá je nielen jednou z najznámejších malajzijských prírodných lokalít, ale aj najvýznamnejšou hinduistickou svätyňou tohto štátu. Jaskyňa je stará asi 400 miliónov rokov, ale až v posledných sto rokoch patrí medzi najznámejšie svetové jaskyne. Ku vchodu do nej vedie 272 očíslovaných schodov, ktoré stráži ob- rovská socha boha Murugana. Práve do tejto jaskyne mieria pútnici pri tzv. slávnostiach bolesti. V priebehu troch dní ju obvykle navštívi vyše milióna ľudí. Inak je jaskyňa prístupná celoročne a je na nával turistov pripravená. Vo vnútri sa nachádzajú stánky s občerstvením i suvenírmi, ba dokonca i malá zoo napríklad s krokodílom.
V strednom Vietname sa nachádza jaskyňa Son Doong. Ide o naj- väčšiu jaskyňu, aká bola doposiaľ objavená. Je vysoká asi 200 metrov a dlhá 9 kilometrov. Vo vnútri sa nachádzajú menšie jaskynné systémy, rieka i džungľa a rozmanité skalné formácie. Jaskyňa bola objavená až v roku 1991, jej objaviteľom bol muž menom Ho Khanh. Pre burácavý hluk rieky ale dovnútra nikdy nevstúpil. A nepokúsil sa o to ani nikto z miestnych obyvateľov. Dovnútra sa tak nakoniec odvážili až vedci z Britskej vedeckej speleologickej asociácie v roku 2009. Vtedy bola jaskyňa zdokumentovaná pre celý svet. Prístup do jaskyne je striktne obmedzený. Ročne je umožnený maximálne tisícke turistov. Každý rok sa predávajú vstupenky záujemcom, ktorí boli medzi prvými žiadateľmi a ktorí zároveň spĺňajú prísne zdravotné kritériá. Výprava do jaskyne trvá celkovo päť dní. Cestou je nutné absolvovať 50 kilometrov vo veľmi náročnom teréne. Pokiaľ sprievodcovia v priebehu cesty zistia, že návštevník nie je fyzicky zdatný, musí sa bez milosti vrátiť späť. Cena expedície je 3 000 dolárov, cestu je možné absolvovať len od januára do augusta.
Jedným z najobľúbenejších výletných cieľov na Malorke je Dračia jaskyňa, španielsky Cuevas del Drach, ktorá sa nachádza vo východnej časti ostrova. Počas hodinovej prehliadky je možné absolvovať sprístupnených 1 200 metrov a obdivovať tisíce kvapľov i niekoľko vodných plôch. Najväčšou z nich je jazero Martel, na ktorom sa pri prehliadke zveziete na loďke. Súčasťou prehliadky podzemia je i desaťminútový koncert vážnej hudby sprevádzaný svetelnými efektmi, pri ktorom oceníte dokonalú akustiku podzemnej siene. Prvá zmienka o tomto jaskynnom komplexe sa datuje už od roku 1338. V liste adresovanom starostovi neďalekého mestečka Manacor o nich napísal zopár riadkov vtedajší španielsky guvernér Rovenara Rovera. Až v roku 1896 sa pustil do podrobného preskúmania jaskyne Édouard-Alfred Martel, francúzsky kartograf a zakladateľ speleológie. Objavil tu deväť ďalších priestorov a hlavne rozľahlé podzemné jazero, ktoré dnes svojou dĺžkou 200 metrov a šírkou okolo 35 metrov patrí k najväčším podzemným vodným plochám vôbec.
Túto jaskyňu nájdeme v prírodnej rezervácii Upper Rock Nature Reserve na Gibraltári. Je známa prakticky od nepamäti, pretože zmienky o nej sú doložené už z dôb antiky. Možno i preto je s ňou spojený rad povestí. Verilo sa napríklad, že je bezodná. V skutočnosti ústi do prírodného podzemného tunela, ktorý spája gibraltársku skalu s Afrikou. Ďalšia historka tvrdí, že opice obývajúce Gibraltár sa na európsku pevninu dostali práve týmto tunelom z Maroka. Jaskyňa je veľkým turistickým lákadlom. Každý rok ju navštívi takmer milión ľudí. Konajú sa tam rôzne koncerty, zaujme aj kreatívnym farebným osvetlením svojej kvapľovej výzdoby.