1. SYDNEY OPERA HOUSE
Sydney, Austrália
Vznik: 20. storočie
Ikonická stavba je nielen jedným zo symbolov Sydney, ale zároveň najväčšou divadelnou scénou na svete. Do všetkých piatich sál sa vojde takmer šesť tisíc ľudí. I keď, ako naznačuje názov, bola budova určená primárne pre potreby opery, má paradoxne veľmi zlú akustiku. Môže za to fakt, že pôvodný architekt, ktorý návrh pripravil, kvôli sporom počas stavby projekt opustil. Noví architekti následne zmenili interiér a z pôvodne činohernej sály vytvorili opernú. V roku 2017 preto začala nákladná rekonštrukcia. Ikonická je predovšetkým strecha budovy. Na jej stavbu sa spotrebovalo viacej než milión bielych a žltohnedých glazovaných dlaždíc, ktoré sa doviezli zo Švédska. Z Francúzska bolo dodaných takmer 6,5 tisíca štvorcových metrov skla. Celková hmotnosť strechy presahuje 27 tisíc ton.
2. LA SCALA
Miláno, Taliansko
Vznik: 18. storočie
Jeden z najslávnejších operných domov sveta, alebo vôbec ten najslávnejší - presne tým je Teatro alla Scala, alebo Divadlo Na schodoch, vo svete známe ako La Scala. Na jeho mieste pôvodne stával kostol, potom divadlo. Keď vyhorelo, samotná Mária Terézia sa angažovala v tom, aby sa postavilo nové. Poslala na jeho realizáciu aj značnú finančnú sumu.Budova opery pôsobí zvonku pomerne nenápadne. Pýši sa ale honosným interiérom a perfektnou akustikou. Obrovské je javisko, kam sa vojde celkovo až 400 ľudí. V šiestich poschodiach je dohromady 270 lóží, k tým honosnejším je pripojený i salónik. Každú lóžu zdobí červený zamat. Obrovský luster nad hľadiskom zdobí 365 žiaroviek.
3. METROPOLITNÁ OPERA
New York, USA
Vznik: 19. storočie
Metropolitná Opera v New Yorku čelila spočiatku veľkej konkurencii ostatných operných domov a divadiel v meste. O jej rozvoj sa postaralo konzorcium milionárov, ktorí vycítili príležitosť a investovali do jej rozvoja nemalé finančné prostriedky. Vďaka tomu prilákali najvýznamnejších umelcov tej doby - spevákov, dirigentov i hudobníkov. Ponúkli im totiž honorár, ktorý v tej dobe nemal konkurenciu. Na počiatku 20. storočia tak newyorská opera „valcovala“ i slávnu La Scalu. Hľadisko má vejárovitý tvar a je konštruované na šesť úrovní. Klenutý strop má tvar okvetného lístka, je zdobený zlatom a visí na ňom 21 krištáľových lustrov. Steny hľadiska sú obložené drevom z exotického stromu bubinga, známeho aj pod názvom kavazingo, ktorý je preslávený svojou akustickou kvalitou.Javiskový komplex je jedným z najväčších a najzložitejších svojho druhu na svete - obsahuje napríklad sedem hydraulických výťahov. Veľké a vysoko mechanizované javisko a podporný priestor uľahčuje uvádzanie až štyroch rôznych operných inscenácií každý týždeň.
4. PALÁC UMENIA
Mexiko City, Mexiko
Vznik: 20. storočie
Mexická národná pamiatka, španielsky Palacio de Bellas Artes, je miestom, kde sídli až niekoľko kultúrnych inštitúcií. Sú to Národné múzeum architektúry a Múzeum Paláca umenia, ďalej tu pôsobí Národný symfonický orchester, Opera umenia i Národný tanečný súbor. Exteriér je obložený bielym carrarským mramorom. Pred budovou sa nachádzajú štyri sochy Pegasov. Interiér je prevažne v štýle Art Deco. Obloženie je z červeného mramoru. Hlavná sála, Sala principal, pojme takmer 1700 osôb. Dominantou je veľká opona Valle de México, na ktorej sú vyobrazené mexické sopky Popocatépetl a Iztaccíhuatl. Opona váži 24 ton.
5. GUANGZHOU OPERA HOUSE
Kanton, Čína
Vznik: 21. storočie
Nové divadlo v čínskej provincii Kanton je skutočnou perlou architektúry. Autorkou nie je nikto iný než svetoznáma Zaha Hadid. Budova bola verejnosti otvorená v roku 2011, preto sa pýši najmodernejšou akustickou technológiou. Hľadisko je asymetrické, le- mované lisovanými panelmi zo sadry vystuženej sklenenými vláknami. Aby bola akustika skutočne dokonalá, jej plánovanie zahrnovalo i modelovú akustickú štúdiu. Jej súčasťou bolo i testovanie modelu hľadiska v pomere 1:20, aby sa overili predpoklady vzniknuté z počítačovej štúdie. Budova opery je navrhnutá ako dve veľké stavby v tvare okruhliakov naplavených na brehy Pearl River. Štruktúry sa javia ako dva balvany odobrané z riečiska a vyhladené eróziou v potoku. V menšom z nich sa nachádza viacúčelová sála, vo väčšom je hlavné hľadisko. Kovová konštrukcia budovy opery vyžadovala 59 unikátnych oceľových spojov vyrobených na zákazku, aby udržala konštrukciu na mieste. Konštrukcia si vyžiadala asi 12 000 ton ocele.
6. TATE MODERN
Londýn, Veľká Británia
Vznik: 20. storočie
Galéria moderného a súčasného umenia bola vybudovaná z bývalej elektrárne. Budova bola zbavená pôvodnej oceľovej konštrukcie a tehál. Turbínová hala sa stala dramatickým vstupným a výstavným priestorom a kotolňa galériami. Asi najznámejším priestorom galérie je práve turbínová hala. Priestor je 35 metrov vysoký a 152 metrov dlhý. Architekti zachovali mnoho pôvodných prvkov, ako sú nedokončené tehlové múry, obnažené oceľové konštrukčné trámy či úzke vertikálne okná ťahajúce sa až ku stropu. Industriálny charakter budovy zostal zachovaný v celom interiéri. Ťažké schodiskové zábradlie, liatinové mreže a neopracované drevené podlahy ladia s estetikou pôvodného objektu.