Zmena pravidiel: EÚ zavádza novú povinnú výbavu, ktorá prekvapí všetkých vodičov

Digitálne novinky 30 Nov 2023 , by
Arval Slovakia

EÚ zavádza nové bezpečnostné normy (General Safety Regulation, skrátene GSR - pozn. redakcie), ktoré sú povinné pre všetky nové osobné automobily predávané v Európe vrátane tých, ktoré sa prevádzkujú v Českej republike. Od 7. júla 2024 nadobudne účinnosť nové nariadenie, ktoré môže mať zásadný vplyv na bezpečnosť cestnej premávky. Otázkou však je, či to bude na prospech alebo na škodu.

Nové bezpečnostné systémy v automobiloch

Už sme si zvykli, že súčasťou povinnej výbavy auta sú: lekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta pre vodiča. Zatiaľ čo ich zloženie sa od roku 2024 nezmení, pravidlá sa menia pre výrobcov automobilov, ktorí budú musieť do svojich vozidiel montovať nové bezpečnostné systémy. Zákazník za to s najväčšou pravdepodobnosťou zaplatí vo forme vyššej kúpnej ceny vozidla.

1

Aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu

A čo to vlastne je? Po prvé, je to aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, ktorý skutočne udrží vaše vozidlo v jazdnom pruhu za každú cenu a udrží vás v pokoji, kým nezapnete smerovku.

Úradníci EÚ síce vykreslili pekný obrázok, ale reálne to nemusí byť všetko na dobré. Predstavte si jazdu v takejto zákrute, kde by bolo bezpečnejšie prejsť cez čiaru, ako sa striktne držať v jazdnom pruhu. Alebo v prípade opravy cesty, kde sú čiary často zle aplikované alebo prečiarknuté a auto ich nemusí správne čítať, takže máte problém.

Upozornenia na prekročenie rýchlosti

Po druhé, ide o systém, ktorý vás (vodiča) okamžite upozorní na prekročenie rýchlosti. Má využívať rôzne kamery v kombinácii so systémom GPS, aby zistil, aká je na danom úseku povolená rýchlosť.

Lenže čo si budeme nahovárať, dnešné systémy sa v tejto disciplíne stále mýlia, keď nedokážu správne čítať značky a vedieť, kedy bude napríklad narušená križovatka. Alebo keď na rozdiel od vodiča nevidia cez iné auto alebo prekážku pomocou kamerového systému. Našťastie by tu nemalo dôjsť k takému ohrozeniu bezpečnosti posádky (aj keď je to, samozrejme, nepríjemné) ako v prípade asistenta udržiavania v jazdnom pruhu.

2

Bude to užitočné alebo nie?

Na túto otázku sa, samozrejme, nedá jednoznačne odpovedať. V každom prípade nové technológie môžu pomôcť zlepšiť bezpečnosť na cestách, len sa musia používať správnym spôsobom. Správna otázka by teda podľa nášho názoru mala znieť, či je dobré, aby všetky nové autá mali niektoré veci, ktoré nemusia fungovať na 100 %?

Spôsob, akým v súčasnosti funguje upozornenie na vybočenie z jazdného pruhu a upozornenie na prekročenie rýchlosti, jednoducho nie je ideálny a pre vodičov môže byť prinajmenšom veľmi nepríjemný. Nanešťastie to môže mať presne opačný účinok, pokiaľ ide o zníženie bezpečnosti. Predstavte si, že by ste museli tieto nové systémy v aute zakaždým pred jazdou (ale niekedy, ak zabudnete, aj počas jazdy) manuálne vypínať, ak by vás len rozptyľovali?

Nútiť EÚ, aby to robila, nie je podľa nášho názoru dobrý nápad, pretože to môže viesť k tomu, že ľudia budú radšej jazdiť v starších autách, ktoré sú celkovo menej bezpečné (napríklad pokiaľ ide o airbagy, eCall atď.). Môže sa teda stať, že niektorí ľudia za to zaplatia životom len preto, že v súčasnosti nemali veľmi na výber.

 

 

 

Čítať ďalej Zobraziť menej